Buty robocze i ochronne

Każda pracująca osoba, musi dostosować swój strój do wykonywanych zajęć. Inne będzie ubranie sprzedawczyni w sklepie, inne urzędniczki obsługującej klientów a jeszcze inne członka zarządu dużej korporacji. Osoby wykonujące fizyczne prace, głównie te, które pracują w warunkach szkodliwych, muszą przykładać szczególną uwagę do swojego ubrania. Odpowiednia odzież ochronna, buty robocze czy kask, są w takiej sytuacji bardzo ważne.

Odzież robocza w zakładzie pracy

Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odzieży i butów roboczych. Częstość, z jaką taka odzież jest przyznawana, regulują wewnętrzne przepisy przedsiębiorstwa. Natomiast to, jakie ubranie przysługuje pracownikom, uzależnione jest od rodzaju wykonywanej przez nich pracy.Ogólnie, odzież robocza to ubrania, które zabezpieczają albo zastępują strój własny pracownika. Chroni przed zniszczeniem i zabrudzeniem prywatne ubrania. Zapewnia także higienę w miejscach, gdzie wymagana jest specjalna czystość.W wielu przypadkach odzież robocza ma za zadanie zapewnić pracownikom komfort termiczny. Dotyczy to np. robotników budowlanych i pracowników zatrudnionych w chłodniach.Osobnym zagadnieniem jest odzież ochronna, czyli taka, która zabezpiecza osoby pracujące w trudniejszych warunkach. Tam, gdzie w grę wchodzi uszkodzenia ciała lub utrata zdrowia robotnicy wyposażeni są w bardziej specjalistyczne akcesoria, ubrania i buty robocze. Odzież taka chroni nie tylko przed zimnem, ale także przed wysoką temperaturą, czynnikami biologicznymi, chemicznymi i mechanicznymi. To przede wszystkim hełmy ochronne, gogle i okulary, rękawy i rękawice. W specjalnych przypadkach maski przeciwpyłowe i przeciw gazowe, słuchawki, zatyczki do uszu, fartuchy, bluzy spawalnicze.

Jakie buty do pracy

Tak samo, jak w przypadku odzieży, również obuwie dzieli się na robocze i ochronne. Przepisy mówią o tym, że buty używane podczas pracy w celu ochrony własnego obuwia albo ze względu na obostrzenia sanitarne i technologiczne to buty robocze. Obuwie ochronne natomiast musi spełniać odpowiednie wymagania pod względem bezpieczeństwa i musi być dopasowane bezpośrednio do rodzaju wykonywanej pracy.Wielu osobom buty do pracy kojarzą się z ciężkimi butami z widocznymi okuciami z przodu. Dzisiaj jednak producenci butów roboczych, dokładają dużo starań, by ich produkty były nowoczesne i na pierwszy rzut oka nie różniły się od tych, które nosimy na co dzień. Nawet specjalne obuwie z podnoskiem dla spawaczy, kompletnie nie przypomina tego sprzed lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here