Hiacynty – najpiękniejsza ozdoba naszego ogrodu?

0
1276

Hiacynt jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych odmian roślin, które znajdziemy w licznych ogródkach i doniczkach polskich domów. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem, ponieważ charakteryzuje się jednym z najbardziej specyficznych zapachów ze wszystkich roślin domowych.  Hiacynty zasługują na to, by zaprezentować pełnię ich urody, dlatego warto umieścić je w dobrze widocznym miejscu swojego ogrodu lub balkonu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o hiacyntach? Jak je posadzić, aby otrzymać najpiękniejsze kwiaty?

Jak wyglądają hiacynty i dlaczego są tak często spotykane w naszych domach i ogrodach?

Cała „siła” hiacynta, która sprawia, że jest tak magiczny, znajduje się w jędrnej cebuli rośliny, która zawiera materiały skrywające, a następnie budujące pęk kwiatostanowy. Na wiosnę, kiedy hiacynt zaczyna kwitnąć, pęk wyrasta ze środka rozety wąskich liści, a zaraz po nim rozwijają się ok. 20-30 centymetrowe grona fioletowych, różowych, białych i niebieskich kwiatów. Nieco mniej spotykanymi hiacyntami są odmiany łososiowe i żółte. Niezależnie od koloru, wszystkie odmiany hiacyntów charakteryzują się bardzo specyficznym (w dobrą stronę) zapachem.  Ich cebule często rosną na rabatach, pośród innych wiosennych gatunków. Niestety, hiacynty stosunkowo wcześnie zamierają – często już u progu lata można zauważyć, że część naziemne niektórych roślin zaczynają opadać. Kwiat hiacynta charakteryzuje się bardzo okazałym kwiatostanem, który może być wysoki na nawet 30 centymetrów i składać się z wielu dzwonkowatych kwiatków. Piękne kwiaty cebulowe mogą występować w wielu kolorach. Dużą zaletą jest również to, że po przekwitnięciu, cebule mogą być ponownie posadzone do gruntu, co pozwoli im wyrosnąć w kolejnym roku.

Hiacynty w domu – co trzeba wiedzieć?

Hiacynty w domu

Zapasy substancji odżywczych zawarte w łuskach cebul sprawiają, że hiacynty łatwo dają się wybudzić ze snu. Przygotowania do ich kwitnięcia zaczynają się więc już na początku roku – w styczniu i na przedwiośniu. Dopóki jest zimno, hiacynty mogą być idealną ozdobą wnętrza mieszkania, natomiast w cieplejszym okresie roku, możemy je umieścić na zewnątrz.  Ciekawym sposobem prezentacji tych roślin jest również uprawa w szkle, z widocznymi korzeniami. Na popularność i zainteresowanie hiacyntami wpływa również to, że występują naturalnie w tylko jednym miejscu (a przynajmniej najpopularniejsza odmiana hiacynta (hiacynt wschodni – Hyacynthus orientalis). Znajdziemy je w Azji Mniejszej na obszarze obejmującym Turcję i Palestynę.

Internetowy sklep ogrodniczy Gardenowo oferuje bardzo duża ofertę nasion i sadzonek różnego rodzaju roślin , kwiatów i warzyw. Odwiedź stronę gardenowo.pl i znajdź swoje ulubione rosliny.

Jakie hiacynty kupować i jak o nie dbać?

Wybór odpowiednich roślin to zawsze trudne zadanie. Pięknie ozdobiony ogród musi jednak wymagać pewnej ilości wysiłku. Hiacynty warto kupować jeszcze z zielonymi kwiatostanami, ponieważ jeżeli przez zbyt dugi okres znajdują się w nagrzanym i ciepłym miejscu, rozwijają się zbyt szybko i mogą przekwitnąć. Hiacynty potrzebują dużo światła. Jeżeli w okresie największego wzrostu nie będą się znajdować w wystarczająco naświetlonym miejscu, staną się wiotkie, a główki będą nachylane ku dołowi. Sprawi to, że cały czar piękna hiacyntów zniknie. Poza światłem i dostarczaniem im wody, hiacynty nie wymagają jednak specjalnej opieki. Są więc dobrym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników, którzy dopiero zaczynają sadzić różne rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here