Fotowoltaika cena

Fotowoltaika jest sposobem na darmową i w pełni ekologiczną energię elektryczną, która pochodzi ze słońca. Montaż paneli słonecznych nie jest specjalnie skomplikowany, a wykwalifikowana ekipa przeprowadzi go w jeden dzień. Czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na swoim dachu? Jaka jest jej cena?

Koszt zależny od mocy instalacji

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jej koszt zależy bowiem od mocy, którą zainteresowany jest inwestor. Ważną zależnością jest fakt, że im większa moc, tym mniejszy koszt montażu jednego kilowata.

Większość domów jednorodzinnych ma na swoim dachu instalację o mocy 4-5KW. Mniej więcej taka moc powinna zapewnić pokrycie 100% zapotrzebowania średniej wielkości rodziny. Uśredniając koszty, można powiedzieć, że cena takiego zestawu wraz z montażem oscylować będzie wokół 20-25 tyś. złotych. W takiej cenie dostajemy w pełni funkcjonalny zestaw produkujący prąd, z którego możemy korzystać bez żadnych ograniczeń.

Fotowoltaika cena zależy jeszcze od jednej ważnej rzeczy – lokalizacji paneli słonecznych. Zdecydowanie najtańszą opcją jest montaż na dachu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, bo nasz dach jest płaski lub zniszczony, to w takiej sytuacji pozostaje umieszczenie paneli na specjalnej platformie. Niestety takie rozwiązanie jest droższe, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na instalację umieszczoną na dachu skośnym. Najlepiej, jeśli połać skierowana jest w stronę południa.

Ostatni dzwonek na montaż – zmiana przepisów tuż, tuż!

Niestety to już ostatni moment, by skorzystać z preferencyjnych warunków na energię elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki. Zmiany zatwierdzone przez rząd sprawią, że od roku 2022 w życie wejdą przepisy, które drastycznie zmieniają sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanych przez naszą fotowoltaikę.

Obecnie nadmiar energii możemy oddać do zakładu energetycznego, tracąc 20% wyprodukowanej energii jako opłata za magazynowanie. Od nowego roku każdą nadwyżkę będziemy sprzedawać, by w razie potrzeby dokupić energię w miesiącach, które charakteryzują się mniejszym nasłonecznieniem.

Te niekorzystne zmiany sprawiają, że to ostatni dzwonek na otrzymanie dotacji, odliczenia od podatku i preferencyjnych warunków, które są dla inwestorów bardzo opłacalne. Montując fotowoltaikę do końca roku, dostajemy gwarancję, że stare zasady będą w naszym wypadku obowiązywać przez następne 15 lat. Dzięki temu będziemy mogli w dalszym ciągu produkować tanią energię bez ograniczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here