dobre osłony okienne
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Nowy rok szkolny właśnie się rozpoczął. To idealny moment, aby spróbować odświeżyć pokój dziecka i przygotować mu idealne warunki do nauki. Na co zwrócić uwagę? Jakie wyposażenie i dodatki sprawdzą się najlepiej? Z czego zrezygnować? Podpowiadamy.

O czym pamiętać przygotowując pokój dziecka na nowy rok szkolny?

Choć nowy rok szkolny zaczął się już jakiś czas temu, podczas urlopów w okresie wakacyjnym często nie ma czasu na remonty czy zakup nowego wyposażenia. To w pełni zrozumiałe. Wielu rodziców ma tak dużo na głowie, że nawet nie wie od czego zacząć. W tym wypadku sprawa jest jednak dość oczywista – od wyprawki szkolnej. Książki, zeszyty, kredki, długopisy, tornister, czy buty na lekcje wychowania fizycznego to absolutna podstawa komfortowej nauki. Nawet najlepsza aranżacja pokoju dziecka nie wystarczy, jeśli zaniedbamy tak elementarne kwestie.

Kupując wyprawkę do szkoły, należy pamiętać, że dzieci uczą się również w domu. Warto więc zaopatrzyć je w większą ilość artykułów szkolnych – szczególnie jeśli twoje pociechy są szczęściarzami i mogą zostawiać swoje rzeczy w uczniowskich szafkach, zamiast nosić je codziennie w plecaku. Bardzo ważne jest także, aby nauczyć najmłodszych utrzymywania porządku, co zaowocuje skuteczniejszym przyswajaniem wiedzy i przy okazji wyrobi w nich zdrowe nawyki. To wyjątkowo ważne – niestety istnieje zagrożenie, że powróci tryb nauki zdalnej.

Jak stworzyć warunki do nauki w pokoju dziecka?

Urządzając pokój dla dziecka w wieku szkolnym, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest oczywiście biurko, czyli odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do nauki. Podczas zakupów warto stosować zasadę „rzeczy rosnących razem z dziećmi”. Zamiast więc kupować tanie, małe meble, które za rok mogą okazać się już kompletnie nieprzydatne, warto przemyśleć inwestycję w ich regulowane odpowiedniki. Na rynku istnieje wiele ergonomicznych biurek i foteli, które mogą być w prosty sposób dopasowywane do wzrostu i potrzeb użytkownika. Dobrym pomysłem są szafy modułowe (można je z czasem swobodnie rozbudowywać). Być może, gdy Twoje dziecko skończy szkołę, będziesz mógł z powodzeniem przejąć cały ekwipunek i dostosować do siebie. To inwestycja na lata!

Drugą kwestią jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Odpowiednia organizacja miejsca pracy i zabawy oraz wydzielona strefa odpoczynku pozwoli na zachowanie porządku i komfortu psychicznego. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko zależy od metrażu pokoju. Jednak nawet najmniejszy pokój może być funkcjonalny. Znowu sprawdzi się tutaj zabudowa modułowa, ale strzałem w dziesiątkę będzie np. piętrowe łóżko czy zmiana szafek na te z drzwiczkami przesuwanymi, zamiast otwierającymi się tradycyjnie.

Łóżko ucznia powinno stać jak najdalej od drzwi – to zapewni odpowiednią higienę snu i zniweluje odgłosy dochodzące z pozostałej części domu czy mieszkania. Jeśli chodzi o biurko, idealnym miejscem będzie oczywiście przestrzeń obok okna. To, jak powinno padać zarówno światło naturalne, jak i sztuczne zależy od tego, którą ręką dziecko pisze. W przypadku osób praworęcznych okno lub lampa (koniecznie z ruchomym ramieniem i główką) powinny znajdować się po lewej stronie. Oprócz tego niezbędne jest światło górne i lampka nocna dopasowane do możliwości wnętrza.

Jak odświeżyć pokój dziecka za pomocą osłon okiennych?

Oprócz wyżej wymienionego wyposażenia najważniejszym elementem pokoju dziecka jest dostęp do światła dziennego oraz możliwość jego swobodnej regulacji. Wybór odpowiednich osłon okiennych to nie lada wyzwanie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Bezpieczeństwo – zazwyczaj rolety czy żaluzje sterowane są za pomocą łańcuszków lub sznurków, które mogą nie tylko stanowić problem dla dziecka, lecz również realne zagrożenie. Zwróć uwagę na obecność zabezpieczeń typu ChildSafety dedykowanych najmłodszym.
  • Stopień zaciemnienia – dopasowanie przepuszczalności materiału uchroni przed nagrzewaniem się pomieszczeń czy uderzaniu promieni słonecznych prosto w monitor. Jednocześnie może wpłynąć na jakość snu czy komfort psychiczny, jeśli na przykład mieszkamy w ciasnej zabudowie lub przy ruchliwej ulicy ze świecącymi bilbordami.
  • Design – jeśli myślisz, że dzieciom wszystko jedno, jak wygląda ich pokój, to jesteś w błędzie. Nawet najmłodsi mają swoje poczucie estetyki, dlatego swój wybór warto z nimi skonsultować. Gust również zmienia się z wiekiem, więc jeśli Twój budżet jest ograniczony, zrezygnuj z rolet we wzory na rzecz jednokolorowych i uniwersalnych osłon.

Szukając idealnych osłon okiennych do pokoju ucznia, koniecznie zwróć uwagę na plisy montowane bezpośrednio w świetle szyby. To najprostsze, najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Nie wymagają sterowania łańcuszkiem – wygodny uchwyt zamocowany na listwie dolnej lub górnej (czasami na obu z nich) pozwala z pełną swobodą poruszać roletą. Najlepiej sprawdzi się tutaj system dwukierunkowy, który pozwoli zasłonić tylko wybrany fragment okna, dbając o prywatność i nie zabierając tym samym dostępu do światła dziennego.

W pokoju dziecka dobrze sprawdzą się także rolety rzymskie. Ich sterowanie nie wymaga większych umiejętności i niemal żadne dziecko w wieku szkolnym nie powinno mieć z tym problemu. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na obecność systemu zabezpieczenia przed dziećmi. Składają się one w estetyczną harmonijkę, wprowadzając do wnętrz przytulny, spokojny i sprzyjający nauce klimat. Dla starszych uczniów dobrą alternatywą będą także modele dzień i noc oraz żaluzje.

Podsumowanie

Pokój ucznia rządzi się swoimi prawami – ma być funkcjonalnie i bezpiecznie. Nie możemy jednak pominąć estetyki. W końcu najważniejsze, aby dzieci dobrze czuły się we własnym otoczeniu, które wspiera ich w nauce, koncentracji i zabawie.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here