Jak zaplanować i przeprowadzić wiosenny remont

Wiosna to dla wielu dobry czas na remont. Po zimie planujemy nieco odświeżyć wygląd mieszkania albo ogrodu, wprowadzając nowe, estetyczne elementy. Coraz więcej osób robi remont we własnym zakresie, bez wynajmowania wyspecjalizowanej ekipy. Jak poprawnie zaplanować i przeprowadzić wiosenną metamorfozę?

Dlaczego wiosna to dobry czas na remont?

Sezon remontowy jak co roku zaczyna się wiosną – nie bez powodu, gdyż według ekspertów jest to najlepszy czas na przeprowadzenie zarówno drobnych, jak i większych prac. W okresie wiosennym:

  • dni są dłuższe – mamy więcej czasu na remont po pracy,
  • temperatury są umiarkowane – najczęściej nie występują ani bardzo chłodne dni, ani upały,
  • można przeprowadzać prace zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz – przy sprzyjających warunkach pogodowych,
  • w marketach budowlanych dostępne są artykuły z najnowszej kolekcji – niektóre można zakupić już pod koniec zimy.

Wiosną większość z nas ma zdecydowanie więcej energii, którą warto wykorzystać właśnie na remont mieszkania lub ogrodu. Wcześniej jednak dobrze sporządzić plan, zgodnie z którym będziemy przeprowadzać poszczególne prace. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania są obecnie w modzie, jednak kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami.

Jak zaplanować wiosenny remont?

Planowanie wiosennego remontu warto rozpocząć analizą efektów, jakie finalnie chcemy osiągnąć. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko drobną metamorfozę, możemy postawić na malowanie ścian albo wymianę mebli. W przypadku większych remontów zwykle mówimy o wymianie instalacji, wyburzaniu i stawianiu ścianek działowych, malowaniu ścian i kładzeniu podłóg. Nie warto jednak rozpoczynać drobnych remontów, jeśli w najbliższym czasie i tak będzie trzeba przeprowadzić prace generalne. Sprawdźmy więc stan techniczny mieszkania, oceniając, kiedy poszczególne instalacje będą wymagały wymiany czy jak prezentują się nasze podłogi oraz ściany. Następnie oszacujmy budżet, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, aby doliczyć dodatkowe 10% – o tyle, mniej więcej, wzrastają ogólne koszty remontu. Gdy mamy gotowy plan oraz budżet, możemy przejść do sporządzania listy niezbędnych materiałów. Większość dostępna jest od ręki, choć w szczycie sezonu remontowego w niektórych sklepach mogą pojawić się okresowe braki. Warto więc przystąpić do pracy z gotowym asortymentem. Jeśli planujemy wymianę mebli, zamówmy je z wyprzedzeniem. Najczęściej na dostawę trzeba poczekać kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni.

Wiosenny remont – o czym warto pamiętać?

Przeprowadzając wiosenny remont, skupmy się na praktycznych rozwiązaniach, które posłużą przez wiele lat. Czasami wiążą się one z większymi nakładami pracy, jednak pozwalają uzyskać zadowalające efekty. Dobrym przykładem jest farba gruntująca, którą warto nałożyć na gładź. Pomimo, iż gładź gipsowa dobrze spełnia swoje zadanie, używając farby, zapewniamy ścianom całkowicie gładką, wolną od smug powierzchnię. Korzystajmy też z gotowych produktów, które sprawdzają się tak samo dobrze, jak te przygotowywane samodzielnie. Wysokiej jakości zaprawa tynkarska może okazać się znacznie wydajniejsza, niż ta, którą zrobimy sami z cementu, wapna oraz piasku. Ponadto redukujemy ryzyko niepowodzenia, które jest wysokie zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy większego doświadczenia w przygotowywaniu tego rodzaju mas. Wiosenne remont zaplanujmy, uwzględniając zmiany w pogodzie. Choć przez większą część wiosny możemy cieszyć się pięknym słońcem, mogą występować również deszczowe, utrudniające pracę dni. Jeśli w budynku nie ma ogrzewania, warto dodatkowo wyposażyć się w pochłaniać wilgoci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here