jakie bcaa

W sportach siłowych dobra suplementacja odgrywa niemalże tak samą rolę jak same ćwiczenia czy dieta. Nie można jej bagatelizować. Osoby ćwiczące amatorsko nie potrzebują oczywiście całej masy drogich suplementów, bo im akurat do kształtowania sylwetki wystarczy samozaparcie, motywacja, dobrze zbilansowana dieta z wysoką podażą białka i systematyczny trening, ale zawodowcy (np. osoby biorące udział w zawodach sylwetkowych lub zawodach kulturystycznych) często muszą sięgać po dodatkowe specyfiki, by dołożyć pół dodatkowego kilograma na sztangę czy wykonać jeden ruch więcej w konkretnym ćwiczeniu.

Za jeden z lepszych suplementów w świecie sportowym uznaje się w tym momencie bcaa. To środek przyspieszający regenerację oraz zapobiegający utracie masy mięśniowej. Dzięki niemu można więc szybciej rozwijać sylwetkę, a także poprawiać swoje osiągnięcia siłowe. Po prostu same plusy! A jakie bcaa wybrać, by te efekty były najszybciej zauważone? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych suplementach na rynku.

Czym w ogóle jest bcaa?

bcaa

Otóż jest to związek zawierający liczne aminokwasy rozgałęzione. Aminokwasy są cząsteczkami występującymi w białkach, czyli składnikami niezbędnymi do rozwoju masy mięśniowej. Dzielimy je na trzy grupy. Pierwszą z nich tworzą aminokwasy endogenne, czyli te, które organizm produkuje samodzielnie. Drugą tworzą aminokwasy egzogenne, czyli te występują w naturalnym pożywieniu – np. nabiale, jajkach, mięsie, podrobach, orzechach oraz warzywach strączkowych. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na te związki, wystarczy zadbać o dobrą dietę.

Wprowadzając do niej większą ilość produktów białkowych, można spokojnie dostarczyć sobie odpowiedniej dawki wszystkich aminokwasów endogennych. Ta zasada tyczy się jednak wyłącznie osób ćwiczących rekreacyjnie, ponieważ zapotrzebowanie zawodowców na aminokwasy rozgałęzione jest znacznie większe, dlatego też naturalna żywność często nie jest w stanie mu zaradzić. W takim wypadku najlepiej od razu sięgnąć po odpowiedni suplement. Bcaa każdemu zapewni szybszy przyrost masy, a także wzrost siły oraz skuteczniejszą regenerację ciała.

Jakie bcaa wybrać? Rozglądając się za tym związkiem, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego skład. Zawsze będą w nim występować pewne aminokwasy. Najważniejsze są jednak trzy: izoleucyna, leucyna oraz walina. Izoleucyna to aminokwas egzogenny, którego organizm nie potrafi sam wytworzyć, dlatego trzeba mu go dostarczać z pożywieniem bądź z suplementami. Odgrywa on kluczową rolę w regeneracji mięśni, dzięki czemu sportowiec może szybciej odpocząć po treningu, by już następnego dnia pójść na siłownię.

Dodatkowa podaż izoleucyny sprawdzi się zwłaszcza u tych osób, w których dietach brakuje większej ilości węglowodanów. Regenerację wspomoże także walina, czyli aminokwas endogenny, który czasami jest stosowany nawet w leczeniu urazów. Trzeci już składnik bcaa to leucyna, czyli związek odpowiadający za budowanie oraz utrzymywanie masy mięśniowej. Warto go przyjmować także podczas redukcji. Dzięki niemu nawet w trakcie spalania tkanki tłuszczowej i utraty kilogramów nie dojdzie do nadmiernego zużycia tkanki mięśniowej. A na tym zależy każdej osobie ćwiczącej. Na odsłonięciu mięśni i spaleniu wyłącznie samego tłuszczu.

suplementy

Teraz, gdy już wiadomo, jakie bcaa wybrać, wypadałoby się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście jest ono aż tak potrzebne. A to oczywiście zależy. Nie jest to bowiem niezbędny suplement diety dla każdego. Teoretycznie osoby ćwiczące rekreacyjnie też mogą po niego sięgnąć, jeżeli tylko mają na to ochotę, bo bcaa na pewno organizmowi nie zaszkodzi – zawiera ono te związki, które przecież występują w naturalnej żywności.

Naprawdę wyraźne efekty osiągną jednak na suplementacji ci, którzy ćwiczą już od dłuższego czasu i nagle stanęli w miejscu. Czasami w ich przypadku zupełnie naturalny progres ciężaru czy sylwetki po prostu nie jest możliwy, dlatego wtedy trzeba sięgnąć po pewne pomoce z zewnątrz. Bcaa to jeden z częściej kupowanych suplementów. Warto więc go przetestować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent dla mamy
Następny artykułJakie są objawy raka
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here