Kiedy wykonuje się badania spermy

Wśród wielu reklam dotyczących profilaktyki i leczenia różnych chorób męskich można czasami trafić na te dotyczące badania spermy. Mogą one obudzić ciekawość i zachęcić do poszukiwania informacji o tym, czy faktycznie są konieczne. Kiedy należy przeprowadzić badanie spermy?

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia Kraków najczęściej związane jest z diagnostyką niepłodności. Jeśli para zmaga się z tym problemem, to jest to w zasadzie nieodzowne – czynnik męski w poczęciu jest równie ważny co kobiecy, a choć problemy po stronie partnera pojawiają się rzadziej, to nie można ich z góry wykluczyć. Wówczas badanie nasienia Kraków można wykonać w prywatnych przychodniach i klinikach lub na NFZ po wcześniejszym skierowaniu przez androloga.

Zabiegi i leczenie wpływające na spermę

Jeżeli mężczyzna miał wcześniej przeprowadzane zabiegi lub brał leki, które mogą wpłynąć na spermę, to warto zainteresować się jej jakością i stanem nawet wtedy, gdy jeszcze się nie planuje potomstwa. Wówczas można wcześniej podjąć się leczenia i nie zmagać z problemem niepłodności w sytuacji nerwowej, kiedy z partnerką bardzo chciałoby się mieć już dziecko. Wskazaniami są operacje w obrębie układu rozrodczego, leczenie wnętrostwa i skrętu jądra, leczenie glikokortykoidami i steroidami. Warto przeprowadzić badanie nasienia Katowice i je zamrozić również w przypadku planowanego podjęcia leczenia przez mężczyznę, pojawienia się nowotworu, który może w przyszłości utrudnić lub uniemożliwić poczęcie dziecka, a także przed planowanymi operacjami. Zdarza się też, że lekarz androlog może znaleźć inne wskazania do badania nasienia i dać na nie skierowanie, jednakże zdarza się to bardzo rzadko.

Profilaktyka

Badanie spermy daje bardzo dużo informacji na jej temat, szczególnie to kompleksowe. To jednak nie oznacza, że należy je przeprowadzać regularnie – jeśli nie ma konkretnych zaleceń, jak podejrzenie męskiej niepłodności i próba jej przywrócenia, to badanie nasienia Katowice niewiele może wnieść, a ewentualne podjęcie leczenia prawdopodobnie nie wpłynie na jakość życia, jeśli akurat mężczyzna nie stara się o potomstwo i nie planuje go w przyszłości. Dlatego też proflikatyczne Badanie nasienia kraków nie ma większego sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here