poród kleszczowy

Nie każdy poród siłami natury przebiega bez problemu. Jeżeli jednak poród siłami natury zakończy się bez żadnych komplikacji, zarówno matka i noworodek mają największe szanse na zdrowie.

Wśród porodów powikłanych można wyróżnić te, które kończą się kleszczami, te które kończą się próżniowym wyciągnięciem dziecka oraz te zakończone cesarskim cięciem. Trudno powiedzieć które są dla matki najgorsze i po którym dziecko ma najmniejsze szanse. Oczywiście są pewne statystyki medyczne, jednak wydaje się, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Poród kleszczowy nie musi być traumatyczny dla dziecka i matki.

Warto powiedzieć, na dzisiaj niewielu lekarzy położników decyduje się na przeprowadzanie porodu kleszczowego. Zdecydowanie nie każdy lekarz potrafi taki poród przeprowadzić, ponieważ dzisiaj o wiele częściej przeprowadza się po prostu cięcie cesarskie. W wielu krajach cięcie cesarskie z opcją na życzenie pacjentki, która nikomu nie musi tłumaczyć się z tego wyboru i po prostu komunikuje lekarzowi, że chce robić drogą cięcia cesarskiego. W Polsce taki wybór nie jest możliwy i każda kobieta z automatu kwalifikowana jest do porodu drogami natury, a dopiero kiedy wychodzą pewne inne czynniki, lekarze mogą zdecydować o cięciu cesarskim.

noworodek

Żadna kobieta nie chce porodu kleszczowego ale czasem jest to jedyna metoda na uratowanie życia dziecka. Każdy poród jest sytuacją niezwykle dynamiczną i nieprzewidywalną – to że w tej chwili coś idzie bardzo dobrze nie oznacza, że za 10 minut również wszystko będzie przebiegało idealnie oraz poród jest dynamiczny i nie bez powodu położne przeżywają w swojej pracy ogromny stres. Każda położna doświadczyła już sytuacji gdzie wszystko przebiegało prawidłowo ale nagle stało się coś co spowodowało odwrócenie się danej sytuacji o 180 stopni, ponieważ nagle życie matki stało się zagrożone tak samo jak życie dziecko.

Nic dziwnego, że położne potrzebują wsparcia psychologicznego w swojej pracy, a niestety nie zawsze pracodawca i inne instytucje są w stanie to wsparcie zapewnić. Od kilkunastu lat w Polsce rozmaite organizacje starają się poprawić sytuację ciężarnych kobiet, które jeszcze do niedawna praktycznie nie miały żadnych praw a dzisiaj mogą już przygotować plan swojego porodu, który jest respektowany w większości szpitali. Przygotowanie planu porodu i pewność, że będzie on respektowany przez personel szpitalny jest dla kobiet szansą na psychiczny spokój w tym trudnym czasie.

Szczególnie kobieta która przeżywa czas ciąży i porodu po raz pierwszy, bardzo się boi wszystkiego co nieznane. Ogromna w tym rola personelu, aby dać potrzebne wsparcie w tym trudnym czasie. Porody próżniowe i porody kleszczowe to normalna położnicza rzeczywistość, kiedy nie wszystko idzie tak dobrze jak powinno i jak jest napisane w podręczniku. Trzeba jednak przyznać, że coraz rzadziej lekarze decydują się na poród kleszczowy, chyba, że naprawdę nie ma już innego wyjścia, a w porę nie zrobiono cięcia cesarskiego.

kobieta w ciąży

Można wysnuć wniosek,że gdyby kobiety były lepiej traktowane na salach porodowych, to może odsetek cięć na życzenie, które jednak jest w Polsce nielegalne, byłby mniejszy. Kobiety jednak robią co w ich mocy, aby mieć cięcie cesarskie, idą do prywatnego szpitala, korzystają z pomocy psychiatry, który załatwia odpowiednie orzeczenie kwalifikującego do takiego sposobu rozwiązania ciąży. Wsparcie kobiet w trudnym czasie ciąży i porodu to ogromne zadanie i duża odpowiedzialność, jednak trzeba się tym zająć, aby panie czuły się dobrze i aby czuły się bezpiecznie i wiedziały, że ich prawa są respektowane.

Duży krok w tym zakresie to porody rodzinne czyli umożliwienie rodzenia z partnerem, niekoniecznie mężem ale też przyjaciółką czy mamą które dają wsparcie w tym czasie. Zapewnienie porodów rodzinnych to duży krok w zapewnieniu kobietom szczęśliwego zakończenia porodu, ponieważ kobieta pod czujnym okiem osoby towarzyszącej czuje się dobrze i bezpiecznie, co korzystnie wpływa na cały poród i daje duże szanse pozytywnego zakończenia sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here