preparaty na katar

Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowych wywołaną przez wirusy. Obejmuje ona zatoki, nos oraz gardło. Niestety, ze względu na mnogość wirusów przyczyniających się do rozwoju przeziębienia, niemożliwe jest stworzenie szczepionki, której zadaniem byłaby ochrona przed infekcją oraz jej powikłaniami. Przeziębienie może zatem dotykać nas nawet kilka razy w roku.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkowa oraz bardzo szybko rozprzestrzenia się. Najbardziej narażone są na nie dzieci, które chorują nawet trzy razy częściej niż osoby dorosłe. Seniorzy natomiast, ze względu na to, że ich pamięć immunologiczna jest rozwinięta najbardziej, walczą z przeziębieniami najrzadziej. Najbardziej uciążliwą dolegliwością podczas przeziębienia jest katar. Jakie preparaty na katar zatem wybrać?

Domowe sposoby na katar

Katar jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Bardzo często sięgamy wówczas po gotowe preparaty na katar lub tworzymy takie sami – według starych, domowych przepisów.

  1. Inhalacja parowa.

Inhalacja parowa to jeden z niezwykle skutecznych domowych sposobów znany od lat. Do jej przeprowadzenia używamy specjalnego inhalatora, do którego wlewany roztwór soli fizjologicznej lub też soli hipertonicznej. Następnie, na twarz wkładamy maseczkę oraz zaczynamy oddychać. Dzięki temu roztwór dostaje się do naszych przewodów nosowych, co powoduje, że po zakończeniu zabiegu cały katar z łatwością możemy wydmuchać. Alternatywą dla inhalatora jest wykonanie tzw. „parówki”.

  1. Stosowanie roztworu wody morskiej

Zastosowanie roztworu wody morskiej bezpośrednio do nosa jest równie skutecznym sposobem na walkę z katarem. Co więcej, jest to bezpieczny sposób, którego w żaden sposób nie da się przedawkować. Po tym jak wpuścimy roztwór do nosa, należy chwilę poleżeć, a następnie wstać i dokładnie oczyścić nos.

  1. Cebula oraz czosnek.

Kolejnym sposobem na katar jest jedzenie rozdrobnionego ząbka czosnku lub kilku piórek cebuli na kanapce. Zawierają one bowiem naturalne substancje, które działają przeciwwirusowo.

Gotowe preparaty na katar – co wybrać?

Jeżeli jednak stawiamy na gotowe preparaty na katar, warto wybierać sprawdzonych producentów. W Internecie znajdziemy wiele aptek oferujących najróżniejsze preparaty na katar oraz wspomagające odporność. Najpopularniejszym z nich jest zażywanie witaminy C, a także różnego rodzajów soków, np. z imbirem i cytryną. Należy jednak pamiętać, żeby dla najmłodszych wybierać specjalne produkty, które najczęściej w swojej nazwie zawierają słowo junior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here