Wisła – widok na góry

Wisła dostojnie spływa z gór i wpada do morza, niemal łącząc przeciwległe punkty naszego państwa. Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę w poszukiwaniu źródeł tej potężnej rzeki!

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie szukać źródeł Wisły,
  • jak przebiega trasa Wisły.

Wisła ma długość ponad 1000 km i przepływa przez 8 województw, a swój bieg kończy w Zatoce Gdańskiej. Leżą nad nią takie miasta, jak: Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Płock, Warszawa, Toruń, Malbork czy Gdańsk. Gdzie jednak bierze swój początek? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna…

Na stokach Baraniej Góry

Wszystko zaczyna się na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Najłatwiej dojść tu od strony miasta Wisła. Trasa liczy 16 km, a jej pokonanie zajmuje około 6 godz. Próżno jednak szukać tu tablic informujących, gdzie właściwie swój bieg zaczyna najdłuższa rzeka w Polsce. Tak naprawdę początek dają jej bowiem liczne potoki i strumyki.

Za najważniejsze uznaje się tryskające na stokach Baraniej Góry źródła Czarnej Wisełki (w formie zwanej wykapami) od strony południowej i Białej Wisełki od strony północno-zachodniej. To wzdłuż nurtu Białej Wisełki biegnie popularny szlak na Baranią Górę, przy którym można zobaczyć wiele malowniczych wodospadów i progów skalnych, nazywanych Kaskadami Rodła. Po drodze znajduje się też schronisko na Przysłopie.

Sprawdź apartamenty Wisła z oferty Sun & Snow i wyrusz na wyprawę w poszukiwaniu źródeł najpotężniejszej rzeki w Polsce!

Od Wisełki do Wisły

Potoki Czarna i Biała Wisełka wpadają do Jeziora Czerniańskiego, sztucznego zbiornika wodnego w miejscowości Wisła. Z jeziora wypływają jednak już nie potoki, ale Wisełka. Rzeczka płynie do Małej Zapory i tu przekształca się w malowniczy wodospad. Niedaleko łączy się z Malinką, ostatnim potokiem uważanym za źródło Wisły. Punkt połączenia znajduje się niedaleko słynnej skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza, która wcześniej nosiła nazwę… Malinka.

Z hydrologicznego punktu widzenia dopiero w tym miejscu można mówić o początku rzeki znanej jako Wisła. Od tego miejsca niestrudzenie płynie ku morzu, nie pozostawiając wątpliwości, że to właśnie ona jest królową polskich rzek.

 

Materiał powstał we współpracy z firmą Sun & Snow, oferującą noclegi w górach i w innych rejonach naszego kraju. W portfolio firmy znajdują się prywatne apartamenty w dogodnych lokalizacjach w takich miastach jak Wisła, Zakopane, Gdańsk, Władysławowo czy Kraków. Co ważne – wszystkie obiekty są w pełni przygotowane do przyjęcia gości w obowiązującym reżimie sanitarnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here