Wakacje na wyspie Hvar w Chorwacji

Chorwacja nie bez powodu zwana jest krainą tysiąca wysp. Przy jej linii brzegowej rozciągają się setki większych i mniejszych wysp. Mało jest miejsc, w których z lądu możemy podziwiać otwarte morze, ponieważ najczęściej przysłonięte jest ono jedną z nich. Na chorwackich wyspach panuje wyjątkowy klimat – rzadko doświadczamy tam tłocznych miejsc przepełnionych turystami, ale mimo to mają one dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i nie ciężko tu o zakwaterowanie. To miejsca, w których spędzisz spokojne wakacje wśród natury, z dala od tłumów.

W dzisiejszym artykule skupimy się na wyspie Hvar. Opiszemy jej najlepsze atrakcje, pokażemy, co warto zwiedzić i do jakich miejsc się udać. Zapraszamy.

O wyspie Hvar

Hvar przez wiele osób uznawany jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Ta górzysta wyspa położona jest u wybrzeża Dalmacji, pomiędzy wyspą Bra​​č, a Korčulą. Słynie z porastających ją pół lawendy, która wydziela charakterystyczny, piękny zapach, odczuwalny w wielu miejscach wyspy. Jest to najlepiej nasłonecznione miejsce w całej Chorwacji, co sprzyja porostowi oliwek i winogron. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tej wyspy pochodzi jedno z najlepszych chorwackich win – Plavac Mali.

Podróżując po wyspie możemy dostrzec wiele kontrastów. Z jednej strony jest to spokojne miejsce, pełne zapierających dech w piersiach widoków, gdzie znajdziemy spokojne dzikie plaże, na których możemy się zrelaksować. Z drugiej zaś znajdziemy tu duże miasta, jak stolica wyspy – Hvar, w których znajdziemy wiele turystów, hoteli i restauracji.

Zwiedzanie

Jeśli zdecydujemy się spędzić wakacje na wyspie Hvar, to koniecznie musimy zwiedzić ją całą. Wyspa nie jest duża, więc dotarcie do innych miast czy plaż nie zajmie nam dużo czasu. Oto punkty, których nie może zabraknąć na naszej mapie zwiedzania.

Miasto Hvar

Znajdziemy tu śliczną starówkę, która pokazuje wyjątkowo barwną historię całego miasta. Miejsca, które warto tam zobaczyć to:

  • XVI-wieczna studnia,
  • wenecki arsenał, przekształcony w teatr,
  • katedra św. Stefana,
  • klasztor franciszkanów.

Nad starówką znajdziemy fortecę Španjola, z której rozpościera się piękny widok na całe miasto. Przy samym morzu znajdziemy też promenadę, wzdłuż której rozciąga się wiele restauracji, barów czy klubów, które stanowią centrum nocnego życia miasta.

Miasto Stari Grad

To najstarsze miasto na wyspie, jaki i w całej Chorwacji. Założone w 384 roku p.n.e. przez Greków. Teren, na którym znajduje się miasto, umieszczony został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na najlepiej zachowane pozostałości greckich miast, które odkryte zostały podczas prac archeologicznych.

Paklinski otoci

To archipelag 16 malowniczych wysepek, które znajdują się blisko miasta Hvar. Ich widok możemy podziwiać z fortecy Španjola albo wybrać się bezpośrednio na rejs, który umożliwia ich zwiedzanie.

Najlepsze plaże

Hvar ma bardzo długą linię brzegową, dzięki czemu znajdziemy tam wiele pięknych plaż. Przeważają plaże żwirowe i kamieniste, ale na północnej stronie wyspy znajdziemy też uwielbiane przez turystów plaże piaszczyste. Najlepsze z nich to:

  • plaża  Podstine – żwirowa,
  • plaże Zaraće – kamieniste,
  • plaży Česminica – piaszczysta,
  • plaża Mala Mlina – żwirowa.

Podsumowanie

Wyspa Hvar jest naprawdę wyjątkowa, co potwierdzają nie tylko tłumnie przybywający tu turyści, ale i liczne nagrody i opinie specjalistów. Według amerykańskiego magazynu Traveller, Hvar jest jedną z 10 najpiękniejszych wysp świata. Nie czekaj i już dziś zaplanuj tam swoje wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here