Wodery wędkarskie

Wodery to element znajdujący się na wyposażeniu wielu amatorów wędkarstwa. Choć nie zawsze pojawia się potrzeba skorzystania z woderów, to jednak niekiedy okazują się one niezastąpione. Jeśli tylko warunki połowu wymagają od Ciebie brodzenia w wodzie, wówczas wodery są najlepszym rozwiązaniem. Te wytrzymałe i nieprzemakalne buty pełnią jednocześnie funkcje wysokich nogawek, chroniąc Twoje nogi na całej ich długości. Poniżej przyglądamy się ofercie specjalistycznych woderów dedykowanych dla amatorów wędkarstwa. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni rozmiar, jakie cechy użytkowe warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów oraz po czym rozpoznać dobrej jakości wodery od ich byle jakich odpowiedników. 

Wodery i ich rozmiar – czyli ABC wyboru woderów wędkarskich 

Nieprzemakalne buty wędkarskie należy wybierać biorąc pod uwagę kilka kluczowych cech i parametrów. Pierwszą najważniejszą jest oczywiście rozmiar, który powinien być dopasowany zarówno do rozmiaru Twoich stóp jak i wzrostu. Oczywiście, nie wszystkie wodery będą jednakowo długie; znajdziesz między innymi: (1) modele stosunkowo krótkie, sięgające zaledwie do pachwin, (2) wodery w formie spodni na szelkach oraz najdłuższe – (3) spodniobuty, będące połączonymi butami, spodniami (typu ogrodniczki, czyli zakrywającymi także tors i klatkę piersiową) oraz częściowo bluzą. 

Wiele woderów jest produkowanych w rozmiarze uniwersalnym, co znacząco ułatwia odnalezienie odpowiedniego modelu, dopasowanego do Twojego organizmu. Dotyczy to szczególnie szerokości nogawek. Wiele modeli posiada też regulację na wysokości paska, a także regulowane szelki. Rozmiar buta w woderach jest pod tym względem najważniejszą sprawą i powinien by dopasowany do rozmiaru Twojej stopy. 

Materiały i konstrukcja woderów 

W ciągu ostatnich lat technologia produkcji woderów przeszła niemałą rewolucję. Obecnie, do wytworzenia woderów korzysta się z wysoce odpornych materiałów, które gwarantują optymalne warunki termiczne, izolacyjne, a także możliwość aktywnego wentylowania powierzchni ciała. Z pewnością, w sklepie wędkarskim natkniesz się na wodery wędkarskie wykonane z Gore-Tex lub innych odmian lekkich, syntetycznych materiałów. Gore-Tex jest wysoce odporny na wilgoć, przeciwdziałając jej przenikaniu do wnętrza buta lub nogawki. Ponadto, korzystając z woderów wykonanych z Gore-Tex Twoje nogi będą chronione przed odparzenia i innymi zagrażającymi im uszkodzeniami. 

Popularnym materiałem jest również pianka neopropenowa. Z materiału tego tworzy się cienkie, a przy tym wysoce wytrzymałe i odporne wodery. Zaletą neopropenu jest wysoki poziom izolacji termicznej, co pozwala na stosowanie wykonanych z niego woderów nawet w najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Do pozostałych często wykorzystywanych materiałów należą guma oraz nylon. Są to materiały stosunkowo wytrzymałe, nieprzemakalne oraz nieprzewiewne. Nadają się do stosowania zarówno w okresie zimowym jak i cieplejszych dni. 

Warto też podkreślić, że wodery wędkarskie to wydatek rzędu kilkuset złotych lub nawet więcej – w zależności od wybranego przez Ciebie modelu oraz materiału wykorzystanego do jego produkcji. Nie warto jednak na woderach oszczędzać – dobrej jakości sprzęt, za kwotę nawet rzędu tysiąca złotych lub więcej – będzie w dużym stopniu nieawaryjny oraz wytrzyma kilka lat aktywnego użytkowania.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here