Radca prawny to osoba, która jest wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Na liście znaleźć się może wyłącznie osoba, która ukończyła studia prawnicze i aplikację radcowską. Radca prawny na sali sądowej występuje w czarnej todze z ciemnoniebieskim żabotem. Praca w tym zawodzie polega na udzielaniu porad prawnych oraz opracowywaniu projektów aktów prawnych i opinii.
Radca prawny – zakres obowiązków
Radca prawny może reprezentować swoich klientów we wszystkich możliwych instytucjach, bowiem jest on uprawniony do występowania przed sądami i urzędami. Ponadto może także brać udział w postępowaniach, takich jak kasacja czy skarga o wznowienie postępowania, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem, czyli w takich, które obejmują nadzwyczajne środki odwoławcze. Przykładowy zakres obowiązków można zobaczyć tutaj: https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/.
Kim są klienci radcy prawnego?
Radca prawny może świadczyć usługi na rzecz zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Zakres działań radcy prawnego jest bowiem bardzo szeroki i różnorodny, dlatego niemal każdy może skorzystać z jego usług. Radcy prawni mogą pracować samodzielnie, w ramach własnej działalności gospodarczej, a także u innych radców prawnych lub adwokatów.
Zakres usług radcy prawnego na rzecz klientów indywidualnych
Radca prawny na rzecz klientów indywidualnych może świadczyć usługi z zakresu spraw cywilnych, rodzinnych i pracowniczych. Do najczęstszych spraw jakimi zajmuje się radca prawny zaliczają się sprawy o alimenty, sprawy dotyczące nieruchomości i ubezpieczeń społecznych oraz sprawy pracownicze, rozwodowe i spadkowe.
Zakres usług radcy prawnego na rzecz przedsiębiorców
W ramach pomocy prawnej przedsiębiorstwom, radca prawny najczęściej udziela porad związanych z szeroko pojętymi problemami gospodarczym. Podstawą działania radcy prawnego w tej materii jest Kodeks Cywilny oraz właściwe ustawy związane z konkretną tematyką.