Blog to dobry sposób na zarabianie pieniędzy

Prowadzenie bloga dla wielu osób to sposób na podzielenie się swoim zdaniem czy doświadczeniami. Część osób prowadzi bloga, gdyż chce stać się influencerami, a pewna grupa z nich założyła blog jedynie w celu zarabiania pieniędzy. Niezależnie od tego, w jakim celu prowadzimy bloga oraz jak duży jest to blog, na każdym etapie jego rozwoju możemy zarabiać pieniądze i monetyzować swoją popularność. Jakie zatem są sposoby zarabiania na blogu? Najciekawsze opcje przedstawiamy poniżej.

Reklamy Google Ads

Pierwszym i jednym z najprostszych sposobów na zarabianie na blogu jest zarabianie na reklamach. W sieci istnieje wiele programów, w których możemy się zarejestrować i wynająć miejsce na naszym blogu. Najpopularniejszym jest Google Adsense. To program reklamowy, w którym z jednej strony klienci wykupują wyświetlanie reklam na blogach i stronach internetowych, a z drugiej strony my możemy wypożyczyć za opłatą miejsce na swoim blogu. Wszystkie systemy reklamowe działają w podobny sposób. Po rejestracji w danym programie, umieszczamy baner np. w sekcji bocznej czy górnej na blogu, w którym wyświetlane są reklamy. Google lub inny program dzieli się z nami swoimi zyskami. Reklamy nie są najbardziej dochodową metoda zarabiania na blogu, ale też nie wymagają od nas poświęcenia czasu czy jakiejkolwiek ingerencji. Po uruchomieniu reklam wystarczy jedynie czekać i zbierać zarobione pieniądze. Ta metoda sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli mamy poczytnego bloga z dużym ruchem i dużą ilością osób odwiedzających witrynę.

Afiliacja i polecanie produktów

Jednym z najlepszych sposobów na zarabianie na swoim blogu jest afiliacja. To polecanie produktów innych firm i marek. Jeśli produkt zostanie zakupiony przez naszego czytelnika, my otrzymujemy prowizję. Obecnie w sieci istnieje wiele programów afiliacyjnych. Mogą one obejmować produkty z różnych kategorii np. kursy czy kosmetyki lub być ukierunkowane na jedną dziedzinę np. finanse. Wybierając finansowy program afiliacyjny, polecać będziemy konta bankowe, pożyczki czy ubezpieczenia. Po rejestracji w programie afiliacyjnym, oraz wyborze odpowiedniego produktu, wystarczy umieścić wygenerowany baner lub link na swoim blogu w widocznym miejscu. Jeśli nasz czytelnik zainteresuje się ofertą oraz kliknie w link i założy np. konto bankowe, my dostaniemy prowizje. Sumy prowizji różnią się w zależności od typu oferty, kategorii czy programu afiliacyjnego. Mogą one wynosić od kilku nawet do kilkuset złotych za pozyskanie jednego klienta. Produkty finansowe są jednymi z najlepiej opłacanych i za kliknięcie w ofertę przez czytelnika z naszego bloga możemy otrzymać nawet ok. 100 zł.

Influencer Marketing i wpisy sponsorowane

Kolejnym sposobem na zarabianie pieniędzy na blogu jest influencer marketing oraz umieszczenie artykułów sponsorowanych. Influencerzy to osoby znane, rozpoznawalne oraz mające grono swoich fanów — odbiorców. Wzmian za opłatę, rekalmują oni marki oraz firmy czy produkty, tworząc np. odpowiednie materiały. Im większa popularność i liczba fanów influencera, tym większe stawki za przeprowadzenie testu produktu w swoich materiałach czy jego polecenie. Mając zatem bloga, możemy zarejestrować się na portalu dla influencerów lub samodzielnie szukać sponsorów. W zamian możemy tworzyć materiały, promujące pewne produkty z naszej kategorii otrzymując pieniądze.

Podobnym sposobem jest umieszczanie na własnym blogu tekstów sponsorowanych. Są to teksty przygotowane przez firmy, marki czy reklamodawców. Teksty takie są merytorycznymi i tematycznymi wpisami, ale w swojej treści zawierają polecenie danej marki lub link do strony w sieci. Celem tych artykułów jest nakłonienie czytelnika, aby przeszedł na taką witrynę i skorzystał z oferty marki. Umieszczanie takich tekstów to zaoferowanie ciekawego wpisu czytelnikom oraz możliwość zarobienia pewnych pieniędzy.

Napiwki i patronat

Ciekawym i coraz popularniejszym sposobem na zarabianie na blogu jest proszenie o napiwki lub patronat. Są to formy przypominające dawanie napiwków kelnerowi w restauracji, choć w przypadku bloga widzowie mogą tak wspierać nas i okazywać zadowolenie z bloga. Napiwki swój początek mają wśród graczy i widzów, którzy oglądali transmisję rozgrywki w sieci. Dawali oni drobne sumy swoim ulubionym graczom. Obecnie napiwki funkcjonują też poza środowiskiem graczy m. in. na YouTube czy właśnie wśród osób prowadzących blogi i projekty. Istnieje nawet sporo stron, które zajmują się przyjmowaniem napiwków. Po rejestracji w takim serwisie wybieramy możliwości przekazywania napiwków nam przez odbiorców. Może być to np. sms premium, kod paysafecard, przelew, blik czy płatność kartą. Wygenerowany baner możemy wstawić na naszego bloga w widocznym miejscu i poprosić czytelników i wsparcie projektu. Środki uzbierane przez serwis możemy wypłacić na swoje konto, pomniejszone o prowizję pośrednika.

Nieco wyższą i bardziej zaawansowaną opcją napiwków jest patronat — patronite. pl. Jest to serwis, który umożliwia założenia konta i proszenie użytkowników o pomoc w prowadzeniu projektu. Ma on bardziej zobowiązującą formę od napiwków, gdyż co miesiąc osoby decydujące się na współpracę regularnie przekazują nam pewne sumy pieniędzy. My w zamian możemy oferować im konkretne profity np. niepublikowane materiały nagrody itp. Tylko od nas zależy, w jakiej formie ustalimy patronat i co zaoferujemy w zamian. Możemy np. ustalić mniejszą sumę bez nagród, a większe kwoty z pamiątkami z podróży czy pocztówkami, jeśli prowadzimy bloga podróżniczego.

Sprzedaż swoich produktów

Jeśli prowadzimy bloga i mamy swoich odbiorców, możemy również zaproponować im różne produkty i sprzedawać je na własnej witrynie. Możemy stworzyć specjalną zakładkę lub umieścić baner wprost do portalu sprzedażowego. To, co możemy sprzedawać, zależy jedynie od nas samych. Mogą być to kursy, konsultacje, e-booki, materiały premium lub zwykłe produkty. Możemy też reklamować swój własny sklep internetowy, w którym sprzedajemy produkty niezwiązane z tematyką bloga, choć najlepszym rozwiązaniem będzie promowanie wśród czytelników produktów tematycznych — którymi są już wstępnie zainteresowani. Na blogu przeważnie mamy dużo wolnego miejsca, więc warto wykorzystać je, aby zmaksymalizować zyski naszego sklepu lub sprzedawać nowy produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here