Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się piece na ekogroszek. Materiał ten jest korzystnie postrzegany przez poszczególne osoby. Warto jednak zastanowić się chwilę przed jego zakupem i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Jaki ekogroszek warto wybrać? Jakie parametry świadczą o wysokiej jakości tego paliwa? Na jaki opał warto się zdecydować – luzem czy workowany?
Jaki ekogroszek wybrać?
Aby wybrać dobry ekogroszek, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się z dokumentacją na temat posiadanego kotła. Okazuje się, że producenci robią wszystko co w ich mocy, aby spełnić wymagania co do obowiązujących norm. Informują oni o tym, jakie paliwo zalecane jest w przypadku urządzenia grzewczego. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej spotykane typy węgla to 31 i 32. Ten pierwszy, zwany również płomiennym, charakteryzuje się nieco niższą wartością opałową, jednakże spala się długim płomieniem. Typ 32, określany mianem gazowo-płomiennego, emituje zdecydowanie więcej gazów, a także generuje niewielką liczbę spieków, co z pewnością jest godne uwagi. Wraz ze wzrostem oznaczenia typu węgla, zwiększa się jego kaloryczność.
Jakie parametry świadczą o wysokiej jakości ekogroszku?
Dobry ekogroszek powinien charakteryzować się korzystnymi parametrami. Najważniejsza jest wartość opałowa, która wyrażana jest w jednostce Mj/kg. W przypadku dobrego paliwa mamy do czynienia z kalorycznością nie mniejszą niż 25 Mj/kg. Okazuje się, że najlepszy węgiel jest w stanie osiągnąć wartość nawet 30 Mj/kg, jednakże jego cena jest wówczas zdecydowanie wyższa. Nie bez znaczenia jest zawartość siarki, która maksymalnie wynosić powinna 2%. Kolejnym aspektem jest tzw. spiekalność. Dobry ekogroszek powinien mieć możliwie najniższą wartość, dzięki czemu eksploatacja pieca nie będzie utrudniona i problematyczna.
Na jaki ekogroszek się zdecydować – luzem czy workowany?
Kiedy decydujemy się na zakup dobrego ekogroszka, często zastanawiamy się nad tym, jaką formę wybrać – luzem czy workowaną. Węgiel luzem charakteryzuje się tym, że jego cena jest nieco niższa. Niestety konieczne okażą się odpowiednie warunki do jego przechowywania. Odsłonięty opał jest bardziej podatny na zawilgocenie, co warto mieć na uwadze. Workowany ekogroszek nie zabrudzi kotłowni, a jego nakładanie do zasobnika jest zdecydowanie mniej problematyczne. Podjęcie ostatecznej decyzji zależne jest od tego, jakie mamy warunki mieszkaniowe, jakimi środkami dysponujemy, a także od naszych indywidualnych preferencji.