Podstawowym zadaniem każdego akwarysty jest utrzymanie warunków panujących w zbiorniku na tym samym poziomie, przez długi okres czasu. Dotyczy to między innymi temperatury wody, która ma duży wpływ na warunki życia i zdrowie ryb oraz podwodnych roślin. Akwarium powinno być odizolowane od nagłych spadków temperatury oraz podmuchów zimnego powietrza. W celu jego termicznej stabilizacji korzysta się z różnego typu grzałek, które znajdziesz w sklepach zoologicznych i akwarystycznych. Poniżej przyglądamy się ofercie grzałek akwariowych z bliska. Podpowiadamy jakimi kryteriami należy kierować się w trakcie przeglądania dostępnego sprzętu oraz jak wybrać urządzenie optymalnie dopasowane do potrzeb Twoich i Twojego akwarium.
Grzałka – jej rola i funkcje w akwarium
Grzałki akwariowe odgrywają kluczową rolę w zbiornikach wodnych, a ich działania w zasadzie nie da się zastąpić innym sprzętem. Grzałka jest pomocna zarówno w trakcie urządzania akwarium rybnego jak i roślinnego, a także w zbiornikach słodkowodnych i słonowodnych. Szczególnie ważna jest jednak w akwariach „orientalnych”, w których będą hodowane egzotyczne gatunki ryb lub roślin. Ich specyficzne potrzeby są bardziej wyśrubowane niż większości gatunków słodkowodnych i dotyczą również zagwarantowania odpowiedniego poziomu ciepła.
Grzałka ma najczęściej formę podłużnej tuby lub rurki, przez której powierzchnię dochodzi do emisji ciepła. Jest ono absorbowane przez wodę otaczającą grzałkę, a dzięki wykorzystaniu napowietrzaczy – ciepło rozchodzi się równomiernie po całym zbiorniku. Grzałka może być wykonana z różnych materiałów, najczęściej szkła lub wytrzymałych mieszanek metali nierdzewnych. Wewnątrz grzałki znajduje się niewielkiej granulacji medium, otaczające spiralę grzewczą.
Montaż grzałki w zbiorniku akwariowym
Odnalezienie miejsca na montaż grzałki jest dość proste. Najczęściej, mocuje się ją do powierzchni ścianek, wykorzystując w tym celu prosty mechanizm przyssawek. Oczywiście, należy zamontować grzałkę poniżej powierzchni lustra wody, tak, aby żaden jej fragment roboczy nie wystawał ponad. Najlepszym wyborem jest umieszczenie grzałki w pobliżu ścianek bocznych bądź w miejscu stosunkowo pustym, pozbawionym dużej ilości ozdób, roślin lub innych elementów podwodnego krajobrazu.
Pomimo wykorzystania prostego mechanizmu przyssawek, grzałka jest bardzo wytrzymała i stabilna. Po zamontowaniu może pozostać w danym miejscu przez okres wielu tygodni i miesięcy, bez obaw o jej niepożądane przemieszczenie.
Dostępne i polecane modele grzałek akwariowych
Grzałki akwariowe można podzielić na dwie główne grupy: urządzenia samodzielne oraz urządzenia wyposażone w termostat. Pierwsze z nich to grzałki, które będą działać przez cały czas, jeśli tylko będą podłączone do sieci. Sterowanie ich pracą jest nieco mniej wygodne, jednak w wielu przypadkach są to urządzenia w pełni zadowalające.
Polecamy jednak sięgać po bardziej zaawansowane modele – czyli grzałki z termostatem. Grzałki takie oferuje polski producent sprzętu akwarystycznego Aquael. Termostat pełni ważną funkcję kontrolną w działaniu grzałki, utrzymując jej działanie na stałym poziomie oraz włączając lub wyłączając, gdy pojawia się taka potrzeba. Termostaty można podzielić na dwa typy – wewnętrzny (stanowiący z grzałką zwarte urządzenie) oraz termostaty zewnętrzne.