Jak dbać o zdrowie kota po sterylizacji

Sterylizacja to zabieg na który decyduje się wielu opiekunów mruczących pupili. Jakie są jej zalety i jak właściwie dbać o kota po takim zabiegu? Dowiesz się z naszego artykułu.

Praktyczna sterylizacja

Pod pojęciem sterylizacji często rozumie się zarówno całkowite usunięcie gruczołów rozrodczych, czyli jąder u kota i jajników u kotki (kastracja), jak i usunięcie fragmentu nasieniowodu u samców i przecięcie oraz podwiązanie jajników u samiczek (sterylizacja). Ten ostatni zabieg, w przeciwieństwie do pełnej kastracji, nie pozbawia zwierząt zachowań seksualnych. Kastracja kotów ogranicza u nich znaczenie, co jest bardzo korzystne, biorąc pod uwagę charakterystyczny zapach kociego moczu. Z kolei kastracja osobników płci żeńskiej eliminuje uciążliwe ruje kotek. Ponadto, dzięki zabiegowi sterylizacji i kastracji mruczków unikamy niechcianych kocich ciąż, a to z kolei zapobiega bezdomności kotów i ich niepotrzebnemu cierpieniu. Istnieją jednak aspekty na które należy zwrócić szczególną uwagę po wykonaniu zabiegu sterylizacji lub kastracji. Kocia sterylizacja sprzyja bowiem przybieraniu na wadze przez kociaka, dlatego niezbędne może okazać się wprowadzenie specjalnej diety. Pomocna w utrzymaniu kociej linii może być specjalna karma dla kota po sterylizacji.

Specjalna dieta

Dbanie o kocią linię po sterylizacji lub kastracji może stanowić nie lada wyzwanie dla opiekunów mruczących zwierzaków. Zabiegi te powodują, iż kocia przemiana materii spowalnia, a to z kolei może doprowadzić do zgromadzenia nadprogramowych kilogramów. Jeśli dodać do tego niski poziom aktywności fizycznej kotów, który dodatkowo często ulega zmniejszeniu po zabiegu, mamy łatwy przepis na kocią, tłuściutką kuleczkę. Aby uniknąć takiego scenariusza warto szczególnie zadbać o dietę naszego kociaka. Należy przede wszystkim postawić na wysokiej jakości karmę, która z jednej strony ograniczy podaż kalorii, z drugiej zaś zapewni mruczkowi substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Karma dla kota po sterylizacji to pożywienie specjalnego przeznaczenia, które pomoże nam utrzymać zdrową wagę kota i nie doprowadzić do jego nadwagi. Taka karma ma obniżoną kaloryczność, dzięki czemu porcje nie zostają zmniejszone, co z kolei nie doprowadzi mruczka do frustracji spowodowanej uczuciem głodu.

W trosce o układ moczowy

Sterylizacja i kastracja kociaków niesie ze sobą również ryzyko problemów z układem moczowym. Koty poddane tym zabiegom mają tendencję do chorób dróg moczowych, między innymi kamicy nerkowej. Specjalna dieta pomoże uniknąć tych negatywnych konsekwencji związanych z wykonanym zabiegiem. Mokra karma dla kota po sterylizacji bogata w wysokogatunkowe składniki oraz wodę pomoże utrzymać zdrowie i dobrą kondycję wysterylizowanych bądź wykastrowanych kotów. Specjalna karma dla kotów sterylizowanych dostępna jest w wielu wariantach smakowych i teksturach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here