maski antysmogowe

Aerozole i drobne cząsteczki pyłu należą do najbardziej podstępnych zagrożeń dla zdrowia, ponieważ są prawie niewidoczne w powietrzu, którym oddychasz. Wirusy i bakterie są jeszcze mniejsze i bardziej niebezpieczne. Noszenie masek antysmogowych powinno być zatem częścią codziennego życia każdego człowieka. Dlaczego? Jak właściwie działają maski i przed czym chronią?

Aerozole i drobne cząsteczki pyłu należą do najbardziej podstępnych zagrożeń dla zdrowia, ponieważ są prawie niewidoczne w powietrzu, którym oddychasz. Wirusy i bakterie są jeszcze mniejsze i bardziej niebezpieczne. Noszenie masek antysmogowych powinno być zatem częścią codziennego życia każdego człowieka. Dlaczego? Jak właściwie działają maski i przed czym chronią?

Jak działają maseczki przeciwsmogowe?

Maseczki antysmogowe chronią przed wodnymi i oleistymi aerozolami, dymem, drobnym pyłem oraz smogiem, które znajdują się w powietrzu. Najniebezpieczniejsze cząstki mogą być rakotwórcze, inne mogą uszkadzać układ oddechowy organizmu przez dziesięciolecia i prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Dlatego maska przeciwsmogowa z wymiennym filtrem ma za zadanie wychwytywać i zatrzymywać na swej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, zanim przedostaną się do układu oddechowego jej użytkownika.

Czy maska przeciwsmogowa chroni przed wirusami?

Rolą maski antysmogowej jest również ochrona przed patogenami chorobotwórczymi. Noszenie takiej maski nie tylko zwiększa poziom własnej ochrony, ale również zmniejsza ryzyko infekcji dla osób, które znajdują się w pobliżu. Podczas kichania lub kaszlu emitowane są tysiące małych kropelek, które mogą rozprzestrzeniać się nawet na odległości metra. Jeśli jesteś rzeczywiście zarażony, nie uwolnisz tylu patogenów, gdy kichasz lub kaszlesz podczas noszenia maseczki. 

Dlatego maski antysmogowe są przydatnym uzupełnieniem środków higieny osobistej wraz z częstym myciem rąk. Taka osłona na usta i nos zapobiega również częstemu dotykaniu twarzy, co zdarza się robić każdemu nieświadomie kilka razy dziennie. Może to chronić przed infekcją, o ile wcześniej Twoje dłonie miały kontakt z wirusami.

Klasy ochrony: FFP1, FFP2 i FFP3

Istnieją trzy klasy ochrony FFP, według których klasyfikowane są maski przeciwsmogowe. Ale czym dokładnie różnią się te klasy? Nie różnią się one wielkością, ale liczbą odfiltrowanych cząstek. 

Maski:

  • FFP1 mają zdolność filtrowania co najmniej 80%.
  • FFP2 filtrują co najmniej 94% cząsteczek w powietrzu.
  • FFP3 doskonale zatrzymują co najmniej 99% cząstek.

Warto jednak pamiętać, że wraz ze zdolnością filtrowania zmienia się również opór oddychania, czyli odczuwany przez użytkownika podczas wdechu i wydechu, który jest dla niego obciążeniem. Aby opór oddychania był jak najniższy, materiał filtrujący musi z jednej strony przepuszczać powietrze, ale z drugiej dobrze filtrować również cząsteczki. Z tego powodu wystarczające są maski antysmogowe o klasie ochrony FFP1, które wykorzystują kombinację materiałów filtrujących naładowanych ładunkiem elektrostatycznym.

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Jeśli zamierzasz kupić maskę przeciwsmogową, pamiętaj o wyborze produktów renomowanych producentów, którzy dają Ci gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności noszonych akcesoriów. Firma Broyx oferuje polskie maski antysmogowe, które można z powodzeniem użytkować zarówno podczas wypełniania codziennych obowiązków, jak i treningów na świeżym powietrzu.

Każda maseczka antysmogowa Broyx posiada znak bezpieczeństwa CE oraz wyróżnia się zdolnością do filtracji cząstek z określoną skutecznością zgodne z normą EN149:2001+ A1:2009 w klasie FFP1. To oznacza, że maska gwarantuje, że nawet najmniejsze cząstki przywierają do materiału filtrującego i jednocześnie można w niej swobodnie oddychać. Każdy filtr do masek Broyx składa się z czterech warstw filtrujących z efektywnych materiałów:

  • włóknina elektrostatyczna HEPA E12 99,5%,
  • warstwa z węgla aktywnego, która uzupełnia działanie filtrów HEPA.

Taka kombinacja zapewnia ochronę m.in. przed smogiem, lotnymi związkami organicznymi, odorami, alergenami, wirusami, pyłem zawieszonym oraz innymi cząsteczkami, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego organizmu. Każdy filtr można wymienić na nowy, gdy minie okres jego użyteczności.

Pamiętaj, że dobra maska nie tylko skutecznie działa, ale również jest wykonana z trwałych materiałów i ładnie wygląda. Dzięki temu może stać się modnym uzupełnieniem każdej stylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here