Laptopy to urządzenia osobiste, bez których obecnie trudno sobie wyobrazić życie. Najlepsze laptopy potrafią kosztować kilka tysięcy złotych i oferować najróżniejsze funkcje. Na co patrzeć, kupując laptop? Czy dobry laptop zawiera procesor Intel Core czy procesor Intel Core i5? Jaka może być karta graficzna? Czy podświetlana klawiatura to dziś standard?
Mały laptop czy duży? Rodzaje
Zacznijmy od podstaw. W kategorii laptopy znajdziemy kilka rodzajów sprzętów, przeznaczonych do różnych rzeczy. Uniwersalny laptop, będzie nam służył do warunków domowych, gdzie obejrzymy film, przejrzymy internet, pogramy w proste gry czy posłuchamy muzyki. Kolejna kategoria to laptopy do gier, wyposażone w dobry procesor i kartę graficzną, dużą pamięć ram, pojemny dysk i efektywne chłodzenie. Mały laptop, wyposażony w wiele portów czy funkcji to urządzenie, służące do celów biznesowych. Mamy także smukłe i lekkie ultrabooki, które są bardzo wydajne, a ich bateria starcza na długi czas pracy. Są też mackbooki, czyli laptopy marki Apple, które cechuje dobre oprogramowanie, wysokie parametry techniczne i dobrej jakości obudowa. Z tym ostatnim rodzajem laptopów zapoznasz się na stronie https://www.neonet.pl/laptopy/macbooki.html
Laptopy występują z systemem Windows, Mac OS lub bez systemu. To, jaki wybrać najlepiej zależy właściwie od twoich osobistych preferencji.
Ważnym elementem wyboru pozostaje zawsze wielkość laptopa i jego wada. Rozmiar ekranu jest tym, na co zwracamy uwagę najczęściej. Mierzona jest ona zazwyczaj przekątną ekranu. 13, 15 czy 17 cala? Jaka przekątna ekranu będzie najlepsza dla mnie? To zależy do czego ma służyć laptop. Laptop 13,3 i 14 cala jest dobry w podróży, laptop 15,6 lub 17 cali sprawdzi się idealnie w domu, do gier warto wybrać również ten przedział rozmiaru lub wyższy.
Za przekątną ekranu idzie również waga laptopa. Przeważnie waha się ona między 1kg a 3 kg. Zakres 1- 1,6kg to waga małych laptopów do 14 cali oraz ultrabooków, czyli wszystkich tych urządzeń, które przydadzą się na uczelni, w delegacji czy ogólnie – w podróży. Laptop do warunków domowych oscyluje zazwyczaj między 1,7 do 2,5kg, a pokaźniejsze laptopy do gier osiągają wagę nawet 3 kg.
Rozdzielczość i matryca
Parametrem dość istotnym jest rozdzielczość ekranu. Mówi nam ona o ilości pikseli na ekranie. Oczywiście im jest większa, tym wyrażniejszy i bardziej szczegółowy jest obraz. Obecnie spotykamy laptopy o rozdzielczości full hd, hd, hd+ oraz 4k. Rozdzielczości hd i hd+ to podstawowe rozdzielczości spotykane w domowych laptopach, na których na których komfortowo sprawdzisz internet czy obejrzysz filmy. Opcja full hd zapewnia wielką szczegółowość i polecana jest do pracy i rozrywki. Natomiast opcja 4k to najwyższa jakość, ogromne detale, wpływające na wysoki poziom oglądania oraz grania.
Ważnym elementem jest też matryca. Wyróżniamy tu dwie technologie. Matryce TN mają wąskie kąty widzenia i słabo odwzorowują kolory, jednak mają także niski czas reakcji oraz dużą częstotliwość odświeżania obrazu. Matryca IPS to z kolei lepsza jakość obrazów, szerokie kąty widzenia, dzięki czemu to dobry laptop roboczy.
Matryce mogą być błyszczące, z żywymi barwami, nasyconymi kolorami i dużą jakością obrazu, jednak odbijają one otoczenie. Matowa matryca z kolei pochłania światło, niwelując odbicia czy refleksy, ale posiada mniejszą jakoś kolorów. Pewnym rozwiązaniem jest matryca z powłoką antyrefleksyjną, która łączy zalety dwóch pozostałych matryc. Dużą popularność zyskują też laptopy wyposażone w ekran dotykowy. Trzeba mieć jednak świadomość, że najczęściej laptop taki będzie miał błyszczącą matrycę.
Procesor i pamięć
Kluczowym parametrem jest procesor. To on określa, z jakich programów korzystasz, jak wiele naraz możesz ich używać i jak szybko będą działać. Procesor powinien być dobrany do przeznaczenia laptopa. Oczywiście ten do gier będzie wymagał większego procesora niż ten do użytku domowego. Inaczej mówiąc, procesor określa wydajność laptopa.
Najpopularniejsze są procesory Intel czy AMD. Do najbardziej popularnych należą zatem takie procesory jak Intel Pentium, Intel Celeron, Intel Iris, Intel Xeon czy AMD Ryzen.
Pamięć RAM to natomiast parametr, mówiący o płynnym działaniu, efektywnej pracy czy możliwości działania kilku aplikacji jednocześnie. Im jest ona większa, tym lepiej. Wpływa ona także na to, ile kart jednocześnie możemy mieć otwartych, aby nie powodowało to mniejszej pracy czy zawieszania laptopa. Na rynku znajdziemy proste laptopy z pamięcią 4 RAM, standardowe 8 RAMowe lub bardziej zaawansowane, służące np. do gier laptopy powyżej 12 RAM (nawet do 64 RAM).
Karta graficzna i dysk
Możliwości i wydajność laptopa określa też model karty graficznej. Wszystkie laptopy mają co najmniej jedną, a te do gier lub pracy z grafiką posiadają także kartę dodatkową. Zasadniczo karty dzielmy na zintegrowaną kartę graficzną oraz dedykowaną kartę graficzną. Pierwsza nada się do podstawowych funkcji jak przeglądnie sieci, oglądanie filmów, natomiast karta dedykowana przyda się do bardziej skomplikowanych funkcji jak granie czy tworzenie grafiki.
Najpopularniejsze karty graficzne to np. Nvidia Geforce, AMD Radeon czy Iris Xe Graphics.
Dyski twarde zapewniają odpowiednią przestrzeń. Wyróżniamy ich trzy rodzaje w laptopach. Dysk HDD mają dużą pojemność, ale są głośne. Popularny jest dysk SSD. Nie ma on mechanicznych części, zapewnia też szybszy dostęp do plików. Są też ciche, dobrze znoszą różnice temperatur oraz są odporne na wstrząsy. Pewnym kompromisem jest dysk hybrydowy SSHD, który uczy się pracy wraz ze swoim użytkownikiem. Łączy on zalety dwóch pozostałych dysków.
W laptopach możemy wybierać też pojemność dysku. Waha się ona między 256 GB pojemności a nawet 500 czy 1000GB.
Inne elementy w laptopach
To ile kosztuje laptop zależy od wielu jego parametrów. Czy występuje tu gb karta graficzna, szybki dysk ssd, czy ma złącza audio combo jack, czy ma wbudowany modem, czy występuje łączność bezprzewodowa, czy posiada czytnik linii papilarnych itp.
Laptopy mogą kosztować więcej, jeśli ich obudowa jest wyższej jakości. Na rynku spotkasz laptopy z tworzywa sztucznego, aluminium, włókna węglowego lub włókna szklanego.
Laptopy mogą mieć wiele różnych elementów, np. różnić się ilością i rodzajem złączy. Mogą posiadać różne złącza video, wejście liniowe audio czy wyjście liniowe audio. Najważniejsze złącza obejmują np. USB typu A lub C, Thunderbolt 3, HDMI, D-sub, czytnik pamięci SD lub micro SD i gniazda słuchawkowe.
Dodatkowo laptopy mogą mieć podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych, wydzieloną klawiaturę numeryczną, modem 4g LTE, napęd optyczny, złącze Kensington i inne. To, czy przy zakupie będziemy zwracać także uwagę na te elementy zależy od nas. W końcu to nam zależy na efektywnym i dobrym laptopie, więc intuicyjnie wiemy, czego nam dodatkowo potrzeba.