Ból gardła zazwyczaj jest najwcześniejszym objawem przeziębienia. Może oznaczać jednak mnóstwo innych chorób, w tym grypę i anginę. Określenie charakteru bólu gardła jest kluczowe do podjęcia skutecznego leczenia i szybszego zwalczenia stanu zapalnego. Kluczowe znaczenie ma więc czynnik odpowiedzialny za stan zapalny gardła oraz stopień nasilenia bólu. Co może oznaczać ból gardła? Jakie są najczęstsze jego przyczyny? Jakie leki bez recepty na zapalenie gardła najlepiej się sprawdzą? Odpowiadamy!
Przyczyny zapalenia gardła
Ostre zapalenie gardła może mieć różne podłoże. Najczęściej jest jednak powodowane przez wirusy i bakterie. Chorobotwórcze drobnoustroje atakują organizm i wywołują zakażenie szczególnie w okresie obniżonej odporności organizmu.
Ból gardła może pojawić się także w przebiegu takich chorób jak odra, mononukleoza zakaźna czy ospa wietrzna. Bywa objawem zmian próchniczych zębów i zapalenia dziąseł.
Zapalenie gardła – objawy
Stan zapalny gardła obejmuje głównie błony śluzowe gardła, ale może zaatakować także migdałki. Nieprzyjemne i uporczywe drapanie w gardle oraz dyskomfort podczas jedzenia, a nawet przełykania śliny może oznaczać ostre zapalenie gardła. Objawy zapalenia gardła mogą nieco różnić się w zależności od przyczyny, która je wywołała.
Bakteryjne zapalenie gardła
Dla bakteryjnego zapalenia gardła charakterystyczny jest bardzo silny ból gardła, który mocno dokucza podczas przełykania. Dodatkowo może wystąpić wysoka gorączka, ból głowy, nudności oraz wymioty, a także ból brzucha.
Grzybicze zapalenie gardła
Za ból gardła odpowiedzialna może być także grzybica. Towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała oraz suchy kaszel. Szyjne i podżuchwowe węzły chłonne są bolesne oraz powiększone. Pacjenci w przebiegu grzybiczego zapalenia gardła często uskarżają się również na osłabienie i zmęczenie, a także zaburzenia apetytu i brak łaknienia.
Wirusowe zapalenie gardła
Do typowych objawów wirusowego zapalenia gardła należą ból i drapanie w gardle, problemy z przełykaniem (nawet śliny) oraz chrypka. Objawy towarzyszące to m.in. kaszel, nieżyt nosa, podwyższona temperatura i bóle głowy. Czasem dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych.
Leki na ból gardła – co warto stosować?
Rozwijająca się infekcja gardła wymaga szybkiego działania. W takim przypadku warto zastosować tabletki na ból gardła i jamy ustnej Chlorchinaldin. Preparat ma działanie antyseptyczne – niszczy chorobotwórcze drobnoustroje. Skutecznie hamuje rozwój infekcji gardła i jamy ustnej. Lek można przyjmować w momencie, gdy coś zaczyna „skrobać” nas w gardle, jak i w trakcie kuracji antybiotykowej. Chlorchinaldin jako jedyny z produktów na gardło wskazany jest w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami. Zalecana dawka preparatu to 1 tabletka do ssania co 1-2 godziny.
Chlorchinaldin to lek, dlatego przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.
Zapalenie gardła – domowe sposoby
Gdy gardło zaczyna boleć, a nie mamy w domu żadnych tabletek na ból gardła, można zastosować domowe sposoby na ból gardła, które nie zaszkodzą, a mogą złagodzić uporczywe dolegliwości. Jedną z popularniejszych metod są płukanki ziołowe, np. z szałwii lub rumianku, które mają przeciwzapalne działanie.
Przy zapaleniu gardła należy szczególnie zadbać o prawidłowe nawilżenie. Powinno się pić odpowiednie ilości wody, aby nie dopuścić do wysuszenia błony śluzowej. Do herbaty z cytryną, zamiast cukru, dodać można miód, który hamuje działanie drobnoustrojów i działa łagodząco na gardło. W trakcie choroby należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, regularnie wietrząc pomieszczenia lub stosując profesjonalny nawilżacz.