Jak wybrać koniak

Załóżmy (tylko załóżmy), że chwilo znudziła nam się elegancka whisky, przestał cieszyć wyrazisty gin, czy wszystkie możliwe smaki wódki. A skoro szukamy czegoś mocniejszego niż wino, nasz wybór padł na brandy powszechnie uważaną za najlepszą, czyli dobry koniak. No dobrze, ale jaki koniak wybrać, aby przeżyć niezapomniane chwile z kieliszkiem w dłoni? Mówimy o alkoholowej lidze mistrzów, dlatego prawdopodobnie każdy okaże się dobry. My jednak dziś poszukamy tego najdoskonalszego. Jaki koniak wybrać dla siebie lub na prezent dla znajomego smakosza? Sprawdźmy!

Jaki koniak wybrać?

Na wstępie ustalmy – dobry koniak to każdy koniak. Dopracowane do perfekcji metody upraw winorośli (głównie odmiana Ugni Blanc), produkcji oraz destylacji wina, przechowywania alkoholi w dębowych beczkach i kupażowania uzyskanych „wód życia” sprawiają, że wszystkie koniaki pochodzące z okolic Cognac to propozycje najwyższej próby. Takie, które będą w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających krytyków. Warto wiedzieć, że na straży oryginalności koniaku czuwa zarówno kultywowana od 300 lat tradycja produkcji, jak i przepisy unijne stanowiące o tym, jaki trunek może być nazywany koniakiem – a więc tylko brandy z regionu Cognac ulokowanego we francuskiej Nowej Akwitanii.

Jaki zatem specjał możemy polecić koneserowi, dla którego liczy się tylko najlepszy koniak? Na usta i pod klawiaturę ciśnie się nazwa: Hennessy. W szerokiej ofercie tego najbardziej rozpoznawalnego producenta dobrego koniaku znajdują się zarówno przystępne pod względem cenowym propozycje takie jak Cognac Hennessy VS, wspaniały trunek otrzymywany z ponad 40 destylatów, o owocowo-deserowym bukiecie i waniliowym posmaku, jak i luksusowe napitki dla największych miłośników francuskiej brandy. Jednym z nich jest Cognac Hennessy XO, mieszanka ponad 100 destylatów, z których niektóre liczą sobie nawet trzy dekady. Cena tego dobrego koniaku wynosi około 800 zł. Za nieco młodsze propozycje Hennessy zapłacimy dużo mniej.

Innym producentem, na którego powinien zwrócić uwagę poszukiwacz najlepszego koniaku, jest Martell. Kultowy Martell XO to propozycja, która śmiało może stawać w szranki z najbardziej prestiżowymi etykietami z logo Hennessy, Camus czy Remy Martin. I choć nabycie tego specjału może wiązać się ze sporym wydatkiem (rzędu 600–700 zł), z dobrym koniakiem marki Martell możemy zapoznać się także wtedy, gdy postawimy na warianty w przedziale cenowym do 125–130 zł. Do kategorii tej należy np. Martell VS Single Distillery Cognac.

Dobry koniak na prezent

Jaki dobry koniak wybrać na prezent dla znawcy równie wymagającego jak my sami? Jeśli nie Hennessy czy Martell, to przywoływany już Camus. Degustacja Camus Ile De Re, Fine Island pozwala każdemu smakoszowi przekonać się, jaki jest dobry koniak wytwarzany przez prawdziwych mistrzów w tej zacnej dziedzinie. O firmie Camus warto pamiętać w kontekście prezentów również z tego względu, że oferuje ona swoje specjały w zestawach z eleganckim szkłem – np. Cognac Camus VS Elegance sprzedawany wraz z dwoma stworzonymi do degustacji szklaneczkami. Obdarowanego konesera ucieszy z pewnością również popularny koniak Remy Martin – np. Remy Martin Accord Royal o królewskim charakterze. Jeśli natomiast tak się składa, że bliski nam znajomy to miłośnik arktycznych (a nawet antarktycznych) klimatów, wybór może być tylko jeden – Cognac Antarctica Godet, upamiętniający dzień, w których Jean Jacques Godet dotarł na jachcie za 70 równoleżnik!

Koniak – rodzaje

Dla rozjaśnienia i ułatwienia wyboru na koniec powiemy co nieco o rodzajach koniaku i jego oznaczeniach. V.S., V.S.O.P. i X.O. (czasem zapisywane bez kropek) – co to wszystko oznacza? Koniak V.S. to koniak Very Special, a więc trunek, który przed zabutelkowaniem leżakował przynajmniej przez dwa lata. V.S.O.P. koniak natomiast to Very Special Old Pale, a więc specjał, którego składniki spędziły przynajmniej cztery lata w dębowych beczkach. Koniaki X.O., Extra Old, to zaś te, które budują destylaty dojrzewające przynajmniej przez całą dekadę!

Skoro wiesz już sporo o rodzajach koniaku i najciekawszych brandach specjalizujących się w produkcji tego eleganckiego alkoholu, bez problemu wybierzesz najlepszy koniak dla siebie lub na prezent dla przyjaciela. Przy okazji – może warto odkryć jakieś nowe wino z Francji? Życzy udanych degustacji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here