Osobom, które dopiero poznają Kościół i nową ścieżkę życia, zgodną z naukami Jezusa Chrystusa, niektóre rzeczy początkowo mogą sprawiać trudności. Jednym z tych zagadnień jest ogólne pojęcie grzechu, jego znaczenie i rozróżnienie, a przede wszystkim zrozumienie.
Zastanawianie się nad kwestią powagi swoich uczynków, nie ma powodów do niepokoju ani zmartwień, chociaż w ten temat często sprawia problemy również katolikom, którzy od dziecka wychowani byli w wierze i każdej niedzieli uczęszczają do kościoła.
Spowiedź ma szczególne znaczenie przed przystąpieniem do sakramentu komunii świętej. Jedynie osoba oczyszczona z grzechu, może uczestniczyć w tym wydarzeniu. Spowiedź oraz Komunia Święta są obowiązkowe przed niektórymi wydarzeniami w życiu człowieka, takimi jak: ślub kościelny, komunia, chrzest. Dotyczy to zarówno osób, którym udzielany jest sakrament, jak i ich najbliższych: świadków czy chrzestnych. Dobrze widziane jest, aby wszyscy uczestnicy mszy zmyli swoje grzechy i przystąpili do uroczystości w pełnej jedności z Bogiem.
Jakie grzechy do spowiedzi?
Są dwa główne rodzaje grzechów: lekkie i ciężkie.
Lekkie grzechy zostają odpuszczone podczas uczestnictwa w Mszy Świętej. Z ciężkich należy się wyspowiadać i odprawić zadaną pokutę.
Przykładami grzechów, które wymagają spowiedzi, mogą być między innymi:
Dowolna forma agresji wobec dowolnej istoty żywej, a w szczególności wobec innego człowieka. Oznacza to zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Obrażanie ludzi, stosowanie wyzwisk czy gróźb jest tak samo niewłaściwym zachowaniem jak fizyczny atak i wymaga rozgrzeszenia oraz odbycia wyznaczonej pokuty.
Unikanie Mszy Świętej i nie przychodzenie do kościoła również jest poważnym grzechem i wymaga rozgrzeszenia. Dotyczy to osób zdrowych, zdolnych do pojawienia się na mszy oraz osób wierzących. Osoby chore, które nie są w stanie udać się do kościoła, nie mają takiego obowiązku. Wystarczy, żeby modliły się w domowym zaciszu lub szpitalu i słuchały mszy transmitowanych w telewizji lub radiu. Kwestia ta również nieco inaczej wygląda w przypadku osób, które dopiero poznają właściwą drogę i zaczynają wierzyć. W takiej sytuacji, należy wyznać przy spowiedzi, że do tej pory żyło się w grzechu i dopiero poznaje się nauki Chrystusa.
Kłamstwo – zależne jest od jego powagi. Drobne oszustwa lub mijanie się z prawdą, nie wymaga spowiedzi. Inaczej prezentuje się sytuacja w przypadku osób, których kłamstwa wyrządziły komuś szkodę albo miały na celu dowolny rodzaj poprawy własnej sytuacji: uwolnienie od podejrzeń w sprawie złego uczynku, zwiększenie dochodów finansowych lub dowolny rodzaj manipulacji drugą osobą. Poważne kłamstwo, mające na celu ochronę drugiej osoby, również wymaga rozgrzeszenia.
W trakcie spowiedzi powinna być wyjawiona każda forma kradzieży. Niezależnie, czy obiektem kradzieży był cukierek w sklepie czy samochód z okolicznego parkingu. Kradzież zawsze jest grzechem.
Cudzołożenie jest poważnym i złym uczynkiem. Podczas spowiedzi należy szczerze ją wyznać – zarówno jeśli zdradziło się męża lub żonę, jak i w sytuacji, kiedy przyczyniło się do tego uczynku w małżeństwie innych osób. Pożądanie żony bliźniego jest równie ciężkim grzechem jak sam akt zdrady.
Pozostałymi grzechami, które należy wyznać przy spowiedzi, są takie uczynki jak: zabójstwo, brak szacunku do matki i ojca, brak świętowania dni świętych (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wigilia, każda niedziela), nie można również posługiwać się bez powodu imieniem Pana Boga.
Oznacza to, że nie można składać przysięgi w Jego imię ani bezpodstawnie się nim posługiwać. Spowiadać należy się również z lenistwa, chciwości, zazdrości, łakomstwa, gniewu, pychy i nieczystości (oznaczającego współżycie pozamałżeńskie).
Zastanawiając się, jakie grzechy do spowiedzi powinny być wymienione, warto pamiętać, że zawsze jest lepiej wyznać więcej, niż za mało. Pomocną kwestią jest również, że zazwyczaj spowiedź przyjmuje postać poufnej rozmowy, a ksiądz zawsze pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzi jak postępować w przyszłości.