jakie książki warto przeczytać

Każdy mol książkowy ma przeważnie przy łóżku nigdy niemalejący stosik książek do przeczytania. Może się jednak zdarzyć, że kolejna książka z rzędu okazuje się nie być tak ciekawa, jaka myśleliśmy, że będzie.

Zdarza się także, że wyjeżdżamy na urlop i nie chcemy ryzykować, zabierając ze sobą kilka książek, które i tak okażą się być słabe i do domu będziemy musieli wracać tylko z dodatkowym balastem, z którego nawet nie skorzystaliśmy. W takich sytuacjach chcemy poznać cudze recenzje i opinie. Chcemy po prostu wiedzieć, jakie książki warto przeczytać? Którą z powieści po prostu trzeba znać, bo mówią o niej wszyscy?

Z pewnością warto znać książki Olgi Tokarczuk, która całkiem niedawno dostała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest to pisarka, która już od wielu lat jest ceniona w Polsce – na podstawie jej książki powstał nawet film wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland. W momencie, kiedy doceniono ją również za granicą, na pewno zdarzy się nie jedna sytuacja w twoim życiu, kiedy jakiś znajomy z zagranicy powie, że przeczytał książkę polskiej noblistki i zapyta, czy ty także ją znasz. Żeby nie było wstydu, warto za wczasu zapoznać się z twórczością literatki. Jeśli to nie do końca nasz styl, najlepiej przeczytać najpierw opisy wszystkich książek Tokarczuk.

książki

Jest ich naprawdę dużo. Spośród całego dorobku, na pewno znajdziesz chociaż jeden tytuł, który cię zaciekawi. Może to być „E.E.” – jedna z pierwszych powieści pisarki, opowiadająca o dziewczynce, która na chwilę dostaje paranormalne zdolności, ale szybko je traci. Może to być „Pokot”, czyli książka, na której podstawie powstał film, a może „Opowiadania bizarne”, czyli jedna z najnowszych książek pisarki. Siedząc w polskiej literaturze warto polecić także kilku innych polskich, dobrych, popularnych autorów. Na przykład Jacek Dehnel i jego „Lala” swego czasu nie schodziły z języków osób zainteresowanych rynkiem literackim. Dehnel jest cenionym autorem młodego pokolenia, który zdobył Paszport Polityki. A może warto nadrobić lekturę książek Stanisława Lema lub Ryszarda Kapuścińskiego?

No, a jeśli lubujemy się w kryminałach czy thrillerach to zawsze dobrze zainteresować się książkami Stephena Kinga, który zdobył uznanie milionów czytelników na całym świecie, a także Harlanem Cobenem, którego proza intryguje tak bardzo, że nie będziesz mógł się powstrzymać przed czytaniem przez całą noc, do ostatniej strony.
Jeśli wolisz romanse – zapoznaj się z Jojo Moyes. Ta brytyjska pisarka wydała ich już kilkanaście i trzeba jej przyznać, że nie są to banalne historie. Jedna z jej najpopularniejszych książek to „Zanim się pojawiłeś”, która wzrusza i jednocześnie bawi do łez. Powstał także film o tym samym tytule, z Emilią Clark w roli głównej.

Ci z Was preferujący sprawdzone przez czas rozwiązania, którzy kochają czytać klasykę, mogą zapoznać się z klasyką literatury konkretnego kraju! Może to być literatura francuska, z której możemy wybrać jedną z powiastek filozoficznych Woltera, „Niebezpieczne związki” Choderlosa de Laclos albo coś autorstwa Stendhala. Może to być równie zajmująca literatura rosyjska, która oferuje całe mnóstwo znanych i ciekawych tytułów takich jak: „Anna Karenina”, „Zbrodnia i kara” oraz „Mistrz i Małgorzata”. Opcją dla odważnych jest ponowne zapoznanie się z polskimi lekturami szkolnymi. Kto wie, może z wiekiem docenisz „Pana Tadeusza” albo staniesz się fanem wszystkich książek Henryka Sienkiewicza?

dziewczyna czyta książkę

Jeśli natomiast chciałbys nadrobić zaległości ze znajomości literatury światowej, to interesującą rzeczą do zdobycia jest cała kolekcja Gazety Wyborczej, która zgromadziła najpopularniejsze i najlepsze książki XX wieku – wśród tytułów znajdziesz chociażby Południowoamerykańskie „Sto lat samotności”, kontrowersyjną „Lolitę” Nabokova, kryminał królowej kryminału Agathy Christie czy „Śniadanie u Tiffany’ego” amerykańskiego pisarza Trumana Capote.
Zapewne znalazłeś już dla siebie coś i wiesz jakie książki warto przeczytać. Biegnij więc do najbliższej biblioteki lub księgarni i zasiadaj do czytania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here