Nawet najlepiej przeprowadzony zabieg nie daje stuprocentowej gwarancji, że leczenie implantologiczne zakończy się pełnym sukcesem. Zdarzają się sytuacje, w których w pełni profesjonalny zabieg wykonany przez specjalistę z szeroką wiedzą i doświadczeniem może zakończyć się odrzuceniem implantu zęba. Pomimo że implanty zębów bardzo rzadko się nie przyjmują, to warto wiedzieć, jak wyglądają objawy odrzucenia i jak postępować w takiej sytuacji.
Jak objawia się odrzucenie implantu zęba?
Jedną z pierwszych oznak, która świadczy o nieprzyjęciu się implantu zębowego, jest rozszerzający się stan zapalny dziąseł. Stan zapalny ujawnia się w okolicy implantu i mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak ból, zaczerwienienie oraz krwawienie z dziąsła. Niekiedy pacjenci, u których implant został odrzucony przez organizm, mogą skarżyć się na wysoką gorączkę. Co więcej, odrzucony implant staje się ruchomy, a w jego okolicach pojawia się znaczna opuchlizna. Ruchomość implantu wynika z niedostatecznego połączenia tkanek z nowo wykonaną protezą. Na zdjęciach RTG w przypadku odrzucenia implantu widoczne jest zmniejszenie masy kostnej w okolicy protezy. Aby uratować implanty zębów w takiej sytuacji, konieczne jest zastosowanie przeszczepu tkanki kostnej.
Jak postępować w przypadku odrzucenia implantu zęba?
Przyczyną odrzucenia implantu zęba może być zakażenie bakteryjne. Z tego względu konieczne jest zgłoszenie niepokojących nas objawów lekarzowi. Wizyta kontrolna jest obowiązkowa w takim przypadku. Lekarz w tej sytuacji może zalecić antybiotyk oraz nakazać stosowanie środków odkażających. Terapia antybiotykowa i dezynfekcja mają na celu zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie RTG, by stwierdzić czy nie doszło do znacznych ubytków w masie kostnej. W przypadku, gdy utrata jest na wysokim poziomie, konieczne może być zastosowanie dalszych zabiegów.
Proteza w takim przypadku nie może odpowiednio się zakotwiczyć, dlatego lekarz zdecyduje czy należy wykonać przeszczep tkanki kostnej. Zabieg taki może uratować sytuację i zapobiec odrzuceniu. W przypadku, gdy nie jest to możliwe i implantacja nie powiedzie się, po zagojeniu się ran można spróbować zabiegu wszczepienia protezy po raz kolejny.
Przyczyny odrzucenia implantu zęba
Przyczyny odrzucenia implantu zęba możemy podzielić na dwa rodzaje: wczesne i późne. Pierwsze z nich ma miejsce w pierwszych trzech miesiącach po przeprowadzeniu zabiegu i wynika z braku osteointegracji. Czynniki, które mogą wpływać na wczesne niepowodzenie zabiegu to choroby autoimmunologiczne, niedostateczne ukrwienie, zbyt duże obciążenie implantu, a także leczenie specyfikami mogącymi osłabiać wzrost kości po zastosowaniu protezy. Przyczyną może być też odrzucenie ciała obcego przez organizm lub alergia na składniki, z jakich wykonany został implant. Do przyczyn późnych możemy zaliczyć nieprawidłową higienę i wszystkie czynniki, które prowadzą do utraty uzębienia naturalnego np. palenie tytoniu, zaciskanie zębów czy zła dieta.
Więcej na temat implantologii stomatologicznej dowiesz się na stronie https://stomatologia-osowa.pl/uslugi/implanty-zebow-gdansk-osowa-implantologia/