Który rodzaj karty wybrać

Decyzja czy wybrać kartę kredytową, czy debetową jest jedną z najtrudniejszych, tuż po założeniu nowego konta w banku lub gdy jest nam proponowana dodatkowa karta kredytowa. Każde rozwiązanie działa w inny sposób oraz ma swoje plusy i minusy. W tym tekście przybliżamy działanie obu tych kart płatniczych, przedstawiamy ich plusy i zalety oraz podpowiadamy który rodzaj karty płatniczej wybrać, aby jak najbardziej był dostosowany do naszego stylu płatności.

Działanie karty debetowej

Działanie karty debetowej jest bardzo proste i przejrzyste. Kartę debetową wydaje się do rachunku bankowego. Jest ona obecnie udzielana niejako automatycznie lub w niektórych przypadkach na życzenie klienta. Ma plastikową typową formę dla kart płatniczych oraz płaskie nadruki. Kartą taką możemy płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności bezgotówkowe. Możemy dokonywać ich przy pomocy chipa i pinu czyli tradycyjnie czy bezstykowo — zbliżeniowo. Starsze modele mają też paski magnetyczne. Karty debetowe przeważnie są darmowe, choć niektóre banki mogą pobierać opłatę za ich wydanie, miesięczne utrzymanie czy wypłaty pieniędzy z bankomatów innej sieci. Sytuacja zależy od danej oferty banku. Aby trzymać karty debetowe, nie musimy posiadać zdolności kredytowej, składać wniosków kredytowych, wiązać się umowami czy spełnić jakichkolwiek warunków. Są one wydawane po prostu właścicielom kont do płacenia nimi środkami zgromadzonymi na rachunkach.

Działanie kart debetowych polega wypłacaniu gotówki z konta w sposób cyfrowy. Płacąc kartą debetową, wydajemy jedynie takie środki, jakie znajdują się na naszym koncie bankowym. Jeśli płacimy rachunek na sumę 15 zł, taka kwota znika z naszego konta. Jeśli nie mamy już środków na koncie bankowym, płacenie kartami debetowymi jest już niemożliwe.

Korzyści i plusy

Pierwszym plusem i korzyścią kart debetowych jest ich prostota. Jest to podstawy i jeden z najprostszych rodzajów kart płatniczych. Nie musimy również zobowiązywać się utrzymywania karty, wykonywania określonych transakcji czy zapewniania określonych wpływów na konto bankowe. Sama karta debetowa nie wpływa również na naszą sytuację finansową – kredytową i możemy ją dowolnie otwierać i zamykać. Umożliwia ona również płacenie środkami w dolnym momencie w różnych miejscach, co jest niezwykle wygodne.

Kiedy wybierać karty debetowe?

Karty debetowe są przeznaczone z pewnością dla osób, które używają w podstawowej funkcjonalności swoje konto bankowe i nie potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji. Osobom prywatnym karta debetowa wystarczy w zupełności do regulowania opłat w restauracjach czy rachunków w sklepie. Karty takie warto też wybrać, jeśli po prostu lubimy płacić kartami płatniczymi. Jasny system działania oraz szeroka akceptacja kart debetowych sprawiają, że będą one najlepiej pasowały do tej funkcji. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór karty debetowej, jeśli wyjeżdżamy za granicę lub nie mieszkamy obok placówki bankowej. Dzięki niej będziemy mieli wygodny dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie i będziemy mogli z nich korzystać w każdej sytuacji.

Działanie kart kredytowych

Karty kredytowe działają nieco inaczej niż karty debetowe i są tak naprawdę kredytem elastycznym. Karty kredytowe wydają banki wraz z limitem kredytowym przypisanym do takiej karty. Jeśli chcemy ją wyrobić, musimy posiadać zdolność kredytową, złożyć wniosek o kredyt w postaci karty i zdecydować się na otworzenie kredytu. Karta kredytowa jest osobnym i oddzielnym produktem. Jeśli zostanie przyzna nam karta kredytowa z limitem np. 5000 zł, oznacza to, że możemy skorzystać z takiej sumy kredytu. Samodzielnie możemy w dowolnym momencie wypłacić pieniądze lub zapłacić kartą rachunek. Od tego momentu mamy nawet blisko dwa miesiące okresu bezodsetkowego, w którego trakcie możemy bez konsekwencji spłacić pożyczone pieniądze od banku i nie poniesiemy żadnych kosztów. Jeśli przekroczymy ten termin lub będziemy chcieli pożyczyć pieniądze na dłuższy okres, płacić będziemy ok. 10% w skali roku od wykorzystanej sumy — regulując odsetki co miesiąc, a kwotę bazową spłacając np. za rok.

Korzyści i zalety

Karta kredytowa ma wiele plusów, jakie możemy wykorzystać, wybierając ją. Pierwszym takim plusem jest możliwość pożyczenia od banku pieniędzy w elastycznej formie. To my samodzielnie decydujemy, kiedy wybieramy pieniądze z karty oraz kiedy je spłacamy. Możemy robić to też natychmiastowo bez wizyty w banku czy wysyłania jakichkolwiek wniosków. Karty kredytowe posiadają również atrakcyjne oprocentowanie od wykorzystanej sumy, które jest niższe np. od kredytu czy pożyczki prywatnej. Na rynku działa wiele banków oferujących takie karty, a jeśli posiadamy zdolność kredytową — nawet minimalną jest ona również często nam proponowana przez banki. Kartą kredytową zapłacimy również we wszystkich tych miejscach, w których możemy płacić kartami debetowymi. Jeśli zatem zależy nam zarówno na płatnościach bezgotówkowych i elastycznym kredycie nie musimy otwierać kilku kont czy zamawiać różnych kart a możemy np. płacić kartą za zakupy przez cały miesiąc i zwracać środki, gdy otrzymamy pensje.

Kiedy wybierać karty kredytowe?

Kartę kredytową, aby była dla nas pomocą, a nie obciążeniem warto wybierać jedynie niektórych okolicznościach. Z pewnością będzie to sytuacja, w której często bierzemy pożyczki lub kredyty oraz potrzebujemy dodatkowej gotówki. Dzięki niej możemy skorzystać z okresu bezodsetkowego, niskiego oprocentowania oraz elastycznie wpłacać i wybierać z niej środki. Karta kredytowa będzie też przydatna, jeśli prowadzimy własny biznes. Bardzo często w takiej sytuacji trudno o pożyczki i kredyty firmowe, dla których musimy składać świetle dokumentacji i być w dobrej kondycji finansowej. Karta kredytowa nawet ta prywatna pozwoli nam jako przedsiębiorcom szybko reagować na nieprzewidziane wypadki. Wyrobienie karty kredytowej będzie też korzystne, jeśli planujemy np. jednorazowy większy wydatek taki jak np. remont czy kupno samochodu i nie zależy nam na zdolności kredytowej na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here