Dywersyfikacja inwestycji

O dywersyfikacji inwestycji lub portfela inwestycyjnego słyszymy bardzo często. Przeważnie pomijamy te wiadomości, gdyż nie są nam do niczego potrzebne. Przypomnijmy sobie jednak o dywersyfikacji, gdy samodzielnie chcemy zainwestować pieniądze lub rozpocząć prowadzenie biznesu. Dywersyfikacja jest idealnym sposobem na zmniejszenie ryzyka inwestycji w sposób znaczny i zwiększenie szans na ogólny sukces inwestycji. Niezależnie od rodzaju inwestycji, wysokości pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć czy poszczególnych opcji inwestycji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania, czym jest dywersyfikacja, na jakiej zasadzie działa, dlaczego jest skuteczna i dlaczego warto ją wykorzystywać nawet przy prywatnych inwestycjach oszczędności.

Czym jest dywersyfikacja?

Dywersyfikacja jest podzieleniem czegoś — w tym wypadku budżetu inwestycyjnego. Dywersyfikacja inwestycji będzie zatem niczym innym jak podzieleniem środków które mamy do zainwestowania na kilka różnych partii. Różne partie pieniędzy przeznaczać w tej opcji będziemy na różne niezależne biznesy lub formy inwestowania. Dywersyfikacja, czyli podzielenie środków inwestycyjnych ma na celu zmniejszenie ryzyka bankructwa lub utraty większości środków w razie niepowodzenia jednej inwestycji, w którą włożyliśmy cały nasz kapitał. Samo dywersyfikowanie inwestycji zmniejsza też ew. przychody, ale pozwala płynnie zarządzać różnymi inwestycji i zmieniać poziom ryzyka utraty wszystkich środków.

Dywersyfikować możemy różne inwestycje. Dobrym przykładem będzie podzielenie budżetu przeznaczonego na inwestycje na kilka części i inwestowanie np. w akcje giełdowe, fundusz inwestycyjny i stacjonarny biznes – zamiast przeznaczać wszystkie środki na jeden z tych pomysłów. Dywersyfikować możemy również sam portfel inwestycyjnym. Tutaj dobrym przykładem będzie gra na giełdzie. Zamiast inwestować wszystkie pieniądze w akcje jednej spółki, warto podzielić środki i kupić akcje kilku różnych spółek z różnych sektorów.

Czy jest ona również przeznaczona dla osób prywatnych?

Zdecydowanie tak! Dywersyfikacja jest przeznaczona również dla osób prywatnych, jest darmowa i możliwa do wykonania przez każdego. Nie jest zatem zarezerwowana jedynie dla dużych firm czy marek, ale również dla osób prywatnych, które z inwestować będą swoje prywatne środki. Z dywersyfikacji inwestycji możemy korzystać nawet, wtedy kiedy nie dysponujemy dużymi sumami i mamy do zainwestowania np. kilka tysięcy złotych. Zamiast przeznaczyć je na zakup złota lub dzieł sztuki, możemy kupić kilka mniej wartościowych okazów z różnych kategorii. Wiele osób nie bierze jej pod uwagę, gdyż sądzi, że dywersyfikować należy inwestycje, które są warte setki tysięcy złotych czy miliony — co jest nieprawdą. Mały kapitał inwestycyjny również da się zdywersyfikować i przeznaczyć na kilka różnych inwestycji. Możemy taki podział dokonać też samodzielnie bez pomocy np. doradcy finansowego.

Jeśli jesteśmy osobami prywatnymi i zależy nam bezpiecznym inwestowaniu, możemy skorzystać z dywersyfikacji, inwestując pieniądze np. na lokatach bankowych czy w bezpieczne fundusze inwestycyjne. W takiej opcji nawet w przypadku upadku banku nie będziemy musieli i czekać na zwrot pieniędzy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a będziemy mieli cały czas dostęp do pozostałych inwestycji. Warto również w taki sposób podzielić kapitał, jeśli kupujemy wina, obrazy czy ziemie, które również wydają się bezpieczne, ale zawsze mogą ulec zniszczeniu, kradzieży czy nagłej utracie wartości.

Porada: Jeśli jesteśmy osobami prywatnymi i nie do końca wiemy, jak działają mechanizmy inwestycyjne, warto zwróci się o pomoc do doradcy finansowego. Na rynku działa wiele firm doradczych oraz prywatnych doradców, którzy przedstawią nam różne opcje oraz pomogą wybrać konkretne rozwiązania w danej sytuacji. Pomoc profesjonalisty przy podziale pieniędzy z pewnością będzie bardzo korzystna — szczególnie, jeśli chcemy zainwestować większą sumę pieniędzy np. ze spadku czy sprzedaży mieszkania itp.

Korzyści, jakie odnosimy korzystając z dywersyfikacji

Dywersyfikacja to bardzo wiele korzyści, które możemy odnieść, stosując podział środków na inwestycje. Pierwszą zaletą dywersyfikacji jest zmniejszenie ryzyka bankructwa i utraty wszystkich środków. Inwestując pieniądze – nawet w teoretycznie bezpieczne biznesy lub opcje możemy często wybrać niewłaściwą opcję. W takim wypadku przeznaczając wszystkie środki na jedną inwestycję, stracimy je w dużej części lub w całości. W praktyce oznaczać to będzie bankructwo i brak dalszej możliwości inwestowania. Jeśli podzielimy nasz kapitał np. na kilka części nawet w przypadku niepowodzenia jednej inwestycji, w dalszym ciągu zachowujemy płynność finansową oraz możemy dalej zarabiać na pozostałych inwestycjach. Dzięki uratowaniu większej części kapitału, możemy odrabiać straty.

Kolejną korzyścią dywersyfikacji jest możliwość zarządzania ryzykiem. Jeśli chcemy zainwestować pieniądze w sposób relatywnie bezpieczny, nie mamy wielu opcji do wyboru. Przeważnie pozostaje nam lokata bankowa, fundusz inwestycyjny czy inwestowanie w dzieła sztuki, złoto itp. które są bezpieczną inwestycją. Jeśli skorzystamy z dywersyfikacji, możemy skorzystać z bardziej ryzykownych opcji jak giełda czy otwarcie biznesu. Przy dywersyfikacji istnieje dużo mniejsze ryzyko bankructwa, a możemy skorzystać z wielu nowych bardziej ryzykownych opcji.

Zmieniaj elastycznie poziom ryzyka — dywersyfikuj elastycznie!

Dywersyfikacja inwestycji to również a może przede wszystkim możliwość elastycznego zarządzania ryzykiem. Jeśli środki przeznaczone na inwestycje podzielimy na dwie lub trzy części, ryzyko będzie jedynie nieco mniejsze niż przy opcji inwestowania w jeden biznes. Jeśli będziemy chcieli, możemy również podzielić środki na kilka – kilkanaście części i znacząco zmniejszyć ryzyko bankructwa, – nawet praktycznie do zera. Taka właściwość dywersyfikacji sprawia, że możemy wykorzystać ją do wielu celów i elastycznie zarządzać ryzykiem inwestycyjnym, decydując, na ile części podzielimy nasz kapitał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here