Każdy kot musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, a w wielu domach najlepszym na to sposobem jest ustawienie dla niego kuwety ze żwirkiem. Jaki jednak jego rodzaj będzie najlepszy? Popatrzmy na różne warianty i spróbujmy wybrać ten, który sprawdzi się idealnie w wielu domach.
Żwirek zbrylający lub niezbrylający
Żwirki dla kota zazwyczaj dzielimy na zbrylające i niezbrylające. Pierwsze z nich doskonale wchłaniają wodę i tworzą zbite kulki, w których zamknięty jest mocz. Drobinki żwirku oblepiają także odchody, wchłaniając z nich wodę. Takie rozwiązanie jest preferowane przez wielu właścicieli kotów, ponieważ ułatwia czyszczenie kuwety za pomocą łopatki. Zużyty żwirek jest wyraźnie oddzielony od świeżego, a odchody można po prostu wybrać z niego, bez obawy o zabrudzenie łopatki.
Żwirek niezbrylający nie ma takich właściwości. Dobrze wchłania wodę, jednak nie formuje zbitych struktur. Jego usuwanie za pomocą łopatki z pozoru może wydawać się nieco trudniejsze. Jednak brak zdolności zbrylania przekłada się na inną korzyść – ten żwirek można zazwyczaj usuwać w toalecie. W przeciwieństwie do żwirku zbrylającego nie powoduje bowiem jej zatykania.
Żwirek grubo- lub drobnoziarnisty
Żwirek dla kota może mieć większe lub mniejsze rozmiary ziaren. Drobnoziarniste żwirki wydają się mieć lżejszą budowę i są delikatniejsze, co sprawia, że wiele kotów preferuje poruszanie się po nich. Drobnoziarniste żwirki często także lepiej się zbrylają, więc jeśli zależy nam na szczególnie mocno zbitych “kulkach”, będą lepszym wyborem.
Żwirek gruboziarnisty ma większe, cięższe drobiny, które nie przyczepiają się do kocich łapek i futerka zbyt łatwo. Dzięki temu zapobiega roznoszeniu na inne części domu i pomaga w utrzymaniu większej czystości. Wiele kotów mniej lubi jednak jego fakturę i posiada on słabsze właściwości zbrylające, warto więc zastanowić się nad możliwością zmieszania dwóch rodzajów żwirku, w celu uzyskania optymalnych warunków dla siebie i dla pupila.
Zapachowy lub bezwonny
Każdy zamówiony z AquaelZoo żwirek posiada nie tylko doskonałe właściwości absorbujące wilgoć, ale także eliminuje przykry zapach odchodów. Jednak dla osób szczególnie wrażliwych może to być zbyt mało. Szczególnie dla nich polecane są więc żwirki zapachowe, które posiadają woń dodatkowo tłumiącą kocie odchody lub mocz. Taki wybór sprawi, że nawet jeśli nie ma nas przez cały dzień w domu i nie możemy z tego powodu przez ten czas posprzątać kotu, po powrocie nie będziemy czuć przykrych zapachów.
Z dodatkiem srebra
Coraz większa liczba producentów do swojego żwirku dodaje także jony srebra. To rozwiązanie pomaga na jeszcze większe podniesienie poziomu higieny. Jony srebra mają właściwości antybakteryjne, dzięki którym zmniejszają liczbę drobnoustrojów w kuwecie. Pomagają w ten sposób ograniczać ewentualne wtórne zakażenia zwierząt, ale też ograniczają liczbę bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach. Dzięki temu okolica kuwety staje się jeszcze bardziej przyjemna.