Ogrzewanie domu ekogroszkiem – jakie aspekty techniczne wziąć pod uwagę?

0
406

Rozważasz przejście na ogrzewanie domu ekogroszkiem, a może właśnie jesteś w trakcie budowy i czeka cię wybór rodzaju instalacji grzewczej? Paliwo stałe z węgla kamiennego jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż sam węgiel, do tego oferuje porównywalną wydajność i automatyzację procesu ogrzewania. Sprawdź, na co należy jednak zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na ekogroszek.

Piec na ekogroszek

Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór odpowiedniego pieca. Należy pamiętać, że TOP ekogroszek najlepiej sprawdzi się w przypadku specjalnego pieca z podajnikiem, przeznaczonego właśnie do spalania tego typu opału. Choć teoretycznie istnieje możliwość postawienia na zwykłe urządzenia starego typu bez podajnika i sterowników, może to jednak nie być zbyt wygodne. Profesjonalne piece retortowe na ekogroszek pozwalają natomiast na zaglądanie do kotłowni znacznie rzadziej. Ponadto spalanie opału zalecanego przez producenta nie jest ryzykowne w kontekście gwarancji.

Czyszczenie pieca

W tym przypadku z pewnością ekogroszek wygrywa z większością paliw stałych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy tego typu opał jest spalany w piecu z podajnikiem. Czyszczenie takiego sprzętu powinna odbywać się mniej więcej raz w tygodniu i nie powinno zająć więcej niż pół godziny. Ilość popiołu powinna być znacznie niższa niż przy ogrzewaniu domu węglem. Co więcej, popiół wytwarzany przez spalany ekogroszek Katowice mogą wykorzystać np. jako nawóz bądź materiał do utwardzenia drogi. Dotyczy to oczywiście wysokiej jakości opału, który pochodzi ze sprawdzonego źródła i nie zawiera szkodliwych substancji.

Domowa kotłownia

Przed podjęciem decyzji należy koniecznie wziąć pod uwagę kotłownię. Najważniejszy jest oczywiście jej rozmiar, choć znaczenie może mieć też kształt. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o to, żeby piec na ekogroszek zmieścił się w pomieszczeniu. Istotne jest również zapewnienie mu odpowiednich warunków, czyli np. zalecanej odległości od tyłu pieca do ściany. W przypadku budowy domu można od początku zaplanować pomieszczenie, natomiast w istniejących budynkach niekiedy możliwe jest przerobienie kotłowni.

Przechowywanie opału

Dla wydajności ekogroszku bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie. Taki opał należy zabezpieczyć przed wilgocią. Zaleca się zatem składowanie raczej w pomieszczeniach zamkniętych, w których niekiedy konieczne może zabezpieczenie paliwa przed wilgocią z podłoża. Najlepiej zdecydować się na produkt workowany, który właśnie w takiej formie jest dostępny w sklepie online TOP Ekogroszek. W ten sposób przechowywanie opału będzie łatwiejsze i czystsze.

Podgrzewanie wody

W domkach jednorodzinnych dość ważnym aspektem związanym z wyborem metody ogrzewania jest zapewnienie dostępu do ciepłej wody. W przypadku pieców na ekogroszek istnieje oczywiście możliwość podgrzania wody. Należy jedynie pamiętać, że oznacza to konieczność zaopatrzenia się w opał także latem. Dzięki specjalnym ustawieniom na piecu można jednak ograniczyć ilość spalanego ekogroszku.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here