Pampersy dla dorosłych

Refundacja na pampersy dla dorosłych i inne środki higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu to duża pomoc dla pacjentów. Comiesięczne wydatki na środki pomocnicze mogą znacznie uszczuplić domowy budżet, dlatego warto dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty są wymagane, by otrzymać refundację na pampersy dla dorosłych czy inne podobne produkty. W naszym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące refundacji na pampersy dla dorosłych.

Pampersy dla dorosłych – refundacja na NFZ i jak się o nią starać

Jeśli potrzebne są pampersy dla dorosłych, refundacja w ramach NFZ nie powinna stanowić żadnego problemu, o ile pacjent jest do niej uprawniony. Od 1 stycznia 2020 roku zasady refundacji na środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu zostały znacznie uproszczone. Wniosek wypełnia w cyfrowym systemie eZWM lekarz pierwszego kontaktu. System automatycznie weryfikuje dane i uprawnienia pacjenta i oblicza limit cenowy oraz ilościowy środków higienicznych (refundacja przyznawana jest na miesiąc, w razie potrzeby można ją kontynuować).

Do wniosku wymagane są następujące dokumenty:

  • eWUŚ,
  • oświadczenie pacjenta,
  • inne dokumenty potwierdzające uprawnienia pacjenta do refundacji.

Pacjent nie musi dostarczać tych dokumentów sam, nie musi też osobiście stawić się w   wojewódzkim oddziale NFZ, by można było zweryfikować jego uprawnienia. Wszystkie potrzebne dane są już w systemie eZWM. Aplikacja weryfikuje uprawnienia pacjenta i generuje zlecenie, które lekarz drukuje i przystawia pieczątkę.

Pampersy dla dorosłych – refundacja i jak ją zrealizować

Pampersy dla dorosłych na receptę można odebrać w dowolnej aptece lub innej placówce mającej podpisaną umowę z NFZ. Do realizacji zlecenia potrzebny jest numer wygenerowany automatycznie przez aplikację eZWM oraz PESEL lub data urodzenia osoby uprawnionej. Aptekarz wprowadza te dane do systemu, który automatycznie generuje dokument, który następnie jest drukowany. Osoba odbierająca środki higieniczne kwituje odbiór podpisem i to wszystkie formalności. Po pampersy dla dorosłych na refundację nie trzeba przychodzić osobiście, może to zrobić ktoś z rodziny lub opiekun. To duże ułatwienie dla pacjentów.

>> Recepta online jest dostępna po konsultacji medycznej na www.e-lekarz24h.pl

Pampersy dla dorosłych – refundacja na NFZ i jej kontynuacja

W przypadku gdy stosowanie środków higienicznych przy nietrzymaniu moczu konieczne jest przez dłuższy czas, możliwa jest kontynuacja zlecenia na refundację. Nie ma tu ograniczeń czasowych, ale co ważne – zlecenie musi być wystawiane co miesiąc, nie można wystawić go na dłuższy czas. Recepta na pampersy dla dorosłych lub inne środki higieniczne na nietrzymanie moczu jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Ułatwieniem dla pacjenta jest możliwość wystawienia recepty w kolejnych miesiącach przez pielęgniarkę lub położną mającą umowę z NFZ. To duże udogodnienie, a sama refundacja, choć w niektórych przypadkach nie pokrywa wszystkich koniecznych wydatków, stanowi znaczącą ulgę dla domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here