Panele fotowoltaiczne

Słońce jest jednym z największych odnawialnych źródeł energii, dlatego panele fotowoltaiczne, które produkują prąd właśnie poprzez promienie słoneczne, zyskują coraz większą popularność. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zainstalowanie właśnie takiego systemu do produkcji prądu. Jakie są największe korzyści fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?

Oszczędność pieniędzy

Nie jest tajemnicą, że większość osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych ze względów finansowych. Słońce jest darmowym i odnawialnym źródłem energii, dlatego takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem na początku inwestycji, jednak po czasie zwracają się wszystkie koszty. Przez kolejne kilkadziesiąt lat jesteśmy też niezelżeni od podwyżek prądu.

Warto również wspomnieć, że obecnie istnieje kilka programów, które wspomagają finansowo rodziny, decydujące się na panele fotowoltaiczne. Przykładem jest rządowy program Mój Prąd, który udziela bezzwrotnego dofinansowania w wysokości nawet 5 000 zł. Dzięki temu koszty inwestycji są mniejsze i szybciej się zwracają.

Możliwość wykorzystywania nadwyżek prądu

Fotowoltaika dla domu projektowana jest tak, aby pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa. Wiadomo jednak, że uzysk energii jest inny w poszczególnych porach roku – latem prądu będzie więcej niż zimą. Dlatego może zdarzyć się tak, że panele fotowoltaiczne wyprodukują więcej energii, niż potrzebuje dom.

W instalacjach typu on-grid (podłączone do sieci) nadwyżka prądu wędruje do sieci i możemy wykorzystać ją w czasie, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają produkowaniu wystarczającej ilości energii.

Brak przerw w dostawie prądu

Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiki typu off-grid (niepodłączona do sieci) nie musimy obawiać się o przerwy w dostawie prądu. W tym przypadku panele działają niezależnie od sieci energetycznej, dlatego wszelkie problemy i usterki nas nie dotyczą. Prąd trafia bezpośrednio do gospodarstwa domowego, dlatego możemy zachować ciągłość w jego dostawie, nawet w przypadku awarii sieci.

Instalacja fotowoltaiczna pomaga zmniejszyć rachunki za prąd, a także przyczynia się do ochrony środowiska. Korzyści z takiego sposobu pozyskiwania energii jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, aby montaż zlecić specjalistom. Przykładem jest firma El-Sun, która zajmuje się realizacją instalacji fotowoltaicznej od początku do końca – https://el-sun.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here