5 rzeczy, które warto wiedzieć o pellecie

0
1087

Osoby samodzielnie ogrzewające dom czy też zajmujące się zakupem opału np. do prywatnej firmy lub instytucji publicznych mogą liczyć na naprawdę spory wybór. Już dawno minęły czasy, w których jedynymi dostępnymi i jednocześnie sensownymi opcjami były drewno i węgiel. Szczególnie zawrotną karierę w ostatnich latach zrobiło spalanie pelletu drzewnego. Dowiedz się więcej o tym popularnym rodzaju opału.

Odpad drzewny

W dzisiejszych czasach coraz częściej odpady są wykorzystywane w praktyczny sposób. Pellet drzewny jest tego najlepszym przykładem, ponieważ powstaje z trocin sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Produkcję tego opału można uznać za bardzo udaną formę recyklingu, ponieważ otrzymany produkt jest pełnowartościowym paliwem grzewczym. Co więcej, pod wieloma względami nawet przewyższa drewno, z którego powstaje.

Ekologiczny opał

Na popularność pelletu z pewnością wpływa jego znikoma szkodliwość dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim tego rodzaju opał jest uznawany przez polskie prawo za odnawialne źródło energii, ponieważ powstaje z biomasy. Ponadto wyróżnia się pod względem bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zazwyczaj do jego produkcji wykorzystuje się odpady, które nie zawierają sztucznych substancji i są biodegradowalne. W przypadku firmy SAM-BUD-ROL pellet dodatkowo pochodzi z drewna z polskich lasów, co z kolei wiąże się z transportem na mniejszą skalę.

Wysoka wydajność

Pellet jest wprawdzie mniej kaloryczny niż węgiel czy też ceniony za ekologiczny charakter ekogroszek ze strony https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/. Różnica jest jednak dość niewielka, dzięki czemu zalicza się go do ekonomicznych rodzajów opału. Co więcej, dobrej jakości pellet może mieć wyższą kaloryczność niż drewno opałowe. I choć koszt ogrzewania domu może być nieco wyższy niż w przypadku węgla lub drewna, to nadal pellet jest bardzo atrakcyjny cenowo w porównaniu z np. gazem. 

Opał do specjalnego pieca

Decydując się na ogrzewanie domu pelletem, należy mieć na uwadze fakt, że konieczna może być modernizacja kotłowni. Ten rodzaj opału wymaga bowiem nowoczesnego pieca, którego ceny mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy. Taki sprzęt jest wyposażony w specjalny podajnik, w którym umieszcza się pellet. Co ciekawe, pojedyncze zapełnienie podajnika może wystarczyć nawet na tydzień ogrzewania budynku. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Ponadto jest to świetne rozwiązanie dla seniorów czy też osób z ograniczeniami ruchowymi, ponieważ nie trzeba zaglądać do pieca co kilka godzin.

Minimalne ilości popiołu

Spalanie pelletu jest nie tylko ekologiczne, ale również czyste. Przeciętnie z jednej tony tego opału powstają zaledwie 3 kilogramy popiołu. Dla porównania – w przypadku węgla może to być nawet 300 kilogramów. W praktyce oznacza to znacznie rzadsze czyszczenie pieca. Jeśli ponadto pellet jest czysty i nie zawiera żadnych substancji sztucznych, to można go wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here