ogród jesienią

Jesień to bardzo ważny czas w każdym ogrodzie. Należy tak zaplanować prace ogrodowe, żeby dobrze przygotować się do zimy. Poniżej przedstawiamy podstawowe porady dla początkujących ogrodników dotyczące dbania o ogród jesienią.

Jesień w ogrodzie – od czego zacząć pracę?

Jesień to odpowiedni czas na prace porządkowe w ogrodzie. Warto jest pamiętać również o przycinaniu niektórych roślin i zabezpieczaniu ich przed mrozem.

Jesienią można posadzić trawę, a także niektóre gatunki drzew. Pamiętajmy o regularnym usuwaniu opadających liści i spróchniałych gałęzi. Jeżeli posiadamy oczko wodne – teraz jest najlepszy czas, żeby je oczyścić.

Jesień to czas zbiorów – należy zebrać owoce, nasiona i warzywa. Zbiory powinny odbywać się na przełomie września i października. Podczas suchej i słonecznej jesiennej pogody można zbierać nasiona roślin jednorocznych.

Co sadzić we wrześniu i październiku?

Przełom września i października to najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych. Jeżeli będziemy o nich pamiętać – będą prawdziwą ozdobą ogrodu na wiosnę. Gatunki roślin cebulowych, które nadają się do sadzenia jesienią to między innymi narcyz, krokus, przebiśnieg, szachownica, szafirek, czy zawilec.

Cebulki należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, w przepuszczalnej glebie. Jeżeli jest taka konieczność, pamiętajmy o odchwaszczeniu stanowiska, gdzie będą rosły rośliny cebulowe.

Kończymy nawożenie roślin i przycinajmy te, które tego potrzebują. Gdy posiadamy cebulki roślin, które nie są odporne na mróz – jesienią należy je wykopać.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby zakończyć nawożenie roślin we wrześniu. Jeżeli decydujemy się na nawożenie trawnika, pamiętajmy, żeby użyć nawozu bogatego w potas i fosfor.

W naszych ogrodach prawdopodobnie znajdują się rośliny wymagające przycinania. Najlepiej zająć się tym jesienią.

Zadbajmy o rośliny wrażliwe na mróz

Wielu z nas posiada w swoich ogrodach rośliny, które są szczególnie wrażliwe na mróz. Pozostawienie ich na zimę jest równoznaczne z ich unicestwieniem. Z tego względu rośliny rosnące w doniczkach dobrze jest przenieść do pomieszczenia o wyższej temperaturze. Wrzesień to czas gdy powinniśmy przenieść rośliny cytrusowe, rośliny pokojowe. Jeżeli posiadamy rośliny, które zrzucają liście na zimę, dobrze jest je umieścić w pomieszczeniach zacienionych, o niskiej temperaturze – na przykład do garażu lub piwnicy.

Podejmijmy walkę ze szkodnikami i chorobami roślin

Zanim nadejdą pierwsze mrozy, powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby walczyć z chorobami roślin. Warto jest przyciąć pędy, które zostały zarażone, a także liście zdeformowane przez choroby (dzięki temu mamy szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób roślin).

Jeżeli widzimy, że część roślin w naszym ogrodzie została zaatakowana przez grzyby, powinniśmy użyć specjalnych środków grzybobójczych.

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, czy w naszym ogrodzie nie pojawiły się szkodniki. Są one bardzo groźne, gdyż w sprzyjających warunkach mogą zniszczyć efekty wieloletniej pracy ogrodnika.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami ekologii, nie musimy rozpoczynać walki ze szkodnikami od stosowania (niebezpiecznych również dla człowieka) środków chemicznych. W niektórych przypadkach zupełnie wystarczające mogą okazać się wyciągi z ziół.

Źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here