Przez dziewięć pierwszych miesięcy tego roku zarejestrowano w Polsce niespełna 717 tys. samochodów pochodzących z importu. Z jakiego kraju pochodzi ich najwięcej? Jakie samochody najczęściej importujemy do Polski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Wrzesień 2021 – przeszło 80 tys. aut używanych z importu
Według danych zawartych w raporcie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR we wrześniu tego roku do Polski sprowadzono 81 560 używanych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to o 3,8% więcej niż miesiąc wcześniej. Skąd sprowadzono najwięcej pojazdów? Niekwestionowanym liderem są oczywiście Niemcy, a dalsze miejsca zajmuje Francja, Belgia oraz Holandia. Średni wiek aut importowanych we wrześniu to 12 lat i 2 miesiące. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi średni wiek przekracza 13 lat, a w przypadku diesli wynosi około 11 lat, co potwierdza, że zachodnie społeczeństwa rezygnują z aut napędzanych olejem napędowym.
Import aut używanych rośnie z roku na rok
Poruszając temat importu używanych samochodów do Polski warto odnieść się również do statystyk rocznych. Według przytoczonego już raportu SAMAR od września do stycznia bieżącego roku do naszego kraju sprowadzono 716 971 samochodów, co stanowi wzrost o 13,7% w odniesieniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Wzrost importu w pewnym stopniu można łączyć z powolnym wyjściem z pandemii, a co za tym idzie zarówno umożliwieniem podróżowania po Europie, jak i ograniczeniem czynnika niepewności w społeczeństwie. Skąd sprowadza się najwięcej używanych samochodów. Statystyki roczne pokrywają się z danymi z września, które zostały poruszone w poprzednim akapicie. W tym roku najwięcej, bo aż 420 457 aut sprowadzono z Niemiec. Na drugim miejscu jest Francja (74 202 szt.), a podium zamyka Belgia (47 087 szt.). Martwić może fakt, że sprowadzane samochody są coraz starsze. Auta używane, które trafiły do Polski w tym roku mają średnio 12 lat i 4 miesiące.
Jakie samochody najczęściej importujemy do Polski?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że około 90% wszystkich importowanych do Polski aut stanowią samochody osobowe. Pojazdy dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony stanowią niespełna 10% całego importu, co może wynikać z faktu, że są użytkowane głównie przez przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu. Należy również mieć świadomość, że w polskim społeczeństwie zmieniają się preferencje co do napędu importowanych pojazdów. Jeszcze do niedawna królowały samochody z silnikami diesla, a dziś niewielką przewagę mają auta benzynowe (ok. 53% całego importu) i jest to trend rosnący. Zmianie nie ulega za to lista najpopularniejszych marek i modeli, które są importowane do Polski. Według raportu SAMAR od początku roku Polacy najczęściej sprowadzali Audi A4 (21 587 szt.), Opla Astrę (20 664 szt.) oraz Volkswagena Golfa (19 235 szt.).
Podsumowując należy stwierdzić, że Polacy chętnie importują używane samochody z zagranicy, ponieważ są one postrzegane jako auta w lepszym stanie technicznym niż krajowe pojazdy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich wiek, ponieważ w wielu przypadkach na zachodzie są uznawane za przestarzałe i nie spełniające norm ekologicznych, w związku z czym trafiają do Polski, gdzie docelowo mają być eksploatowane przez długie lata.