Kontuzje w obrębie stawu kolanowego należą do jednych z najbardziej bolesnych urazów w obrębie kończyn dolnych. Spowodowane są zazwyczaj przeciążeniem stawu, niefortunnych postawieniem nogi lub ingerencji siły zewnętrznej, przykładowo kopnięcia
Szczególnie narażeni na kontuzje kolana są piłkarze, siatkarze koszykarze, biegacze czy narciarze. Dodatkowym problemem przy kontuzjach w obrębie kolana jest skomplikowana struktura stawu. Można uszkodzić więzadła, łękotkę, rzepkę, bardzo często dany uraz narusza wiele struktur kolanowych. Oprócz paskudnego bólu i przymusowej dłuższej przerwy od uprawiania sportu, kontuzja kolana wiąże się z odpowiednią rehabilitacją.
Istnieje kilka czynności które obejmuje skuteczna rehabilitacja kolana – ćwiczenia, odpoczynek i stała progresja. Zanim jednak pacjent przystąpi do rehabilitacji, powinien przejść niezbędną konsultację z lekarzem ortopedą, który postawi odpowiednią diagnozę i przedstawi instrukcję postępowania, która doprowadzi do wyleczenia stawu.
Zaraz po wystąpieniu uraz poszkodowany powinien odwiedzić ortopedę. Kontuzje stawu kolanowego mogą być błahe, ale zdarzają się również takie, które wymagają ingerencji chirurga. W zależności od rodzaju uszkodzenia powinno się dobrać odpowiednią rehabilitację.
W przypadku delikatnej kontuzji, która nie przeszkadza w maszerowaniu, bardzo istotne jest, by kontuzji nie pogłębić. Istnieje bowiem ryzyko, iż osłabiony staw kolanowy jest nadwyrężony i narażanie go na dodatkowy wysiłek spowoduje poważniejsze szkody, jak na przykład zerwanie wiązadeł. Niezależnie od rodzaju urazu zaleca się zatem przerwę od wszelkich sportów i aktywności narażających staw kolanowy. Rehabilitacja powinna obejmować ćwiczenia ruchowe charakteryzujące się minimalną dynamiką. Należy unikać dodatkowych obciążeń i pracować na własnym ciężarze ciała. Ćwiczenia te mają bowiem na celu zwiększenie ruchomości w kolanie i poszerzanie granicy bez bólu, należy więc wykonywać je ostrożnie i do momentu w którym występuje ból. W przeciwnym razie łatwo o pogłębienie urazu i w przypadku naprawdę poważnych komplikacji, wizytę na stolę operacyjnym.
Jeżeli kontuzja jest na tyle poważna, że nie wyklucza operacyjnej naprawy stawu kolanowego, rehabilitacja jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw następuje rozeznanie poprzez prześwietlenia oraz rezonans. W ten sposób lekarze są w stanie określić jakie struktury uległy uszkodzeniu. Potem następuje operacja, po której niezbędny jest odpowiednio długi odpoczynek. Dopiero po przerwie można wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne.
Rehabilitacja pooperacyjna jest bardziej skomplikowana z uwagi na dużo łatwiejsze odnowienie kontuzji. Należy więc przede wszystkim wykonywać ćwiczenia ostrożnie i w zakresie nie powodującym bólu w stawie. Po każdej sesji rehabilitacyjnej należy zaplanować odpowiednio długi odpoczynek od wszelkiej aktywności, która narażałaby kolano, włączając marsz. Wraz z postępowaniem rehabilitacji, zwykłe spacery będą zbawiennie działać na wzmocnienie kolana, jednak z początku nawet one mogą przyczyniać się do przeciążenia stawu. Dobrym pomysłem jest więc maszerowanie tylko jeśli to konieczne.
Gdy kolano jest już względnie wyleczone, warto zrobić okres przygotowawczy, który przyzwyczai staw do wysiłku właściwego, jakiego można doświadczyć przy szybkim biegu czy graniu w piłkę nożną. Ciekawą alternatywą dla tych dyscyplin jest pływanie. Z racji tego, że środowisko wodne niejako odciąża stawy, aktywność ta doskonale wpływa na regenerację ścięgien stawu kolanowego.
Pracujące w wodzie kolano powoduje kontrolowany ruch wzmacniający ścięgna, dzięki czemu można uniknąć dysproporcji między mięśniami uda i łydek, a ich zaczepami w kolanie. Jeżeli pacjent czuje się na siłach, może również zdecydować się na regularny trucht. Ważne jest, by biegać po równej drodze, aby nie narażać kończyny na nienaturalne ułożenie stopy względem kolana. Ponadto biegi takie powinny być długotrwały ale niezbyt intensywne. Zaleca się unikanie wszelkiego rodzaju zrywów i nagłych przyśpieszeń, by staw kolanowy mógł pracować jednostajnie bez ryzyka przeciążenia.
Zaleca się unikanie wszelkiego rodzaju zrywów i nagłych przyśpieszeń, by staw kolanowy mógł pracować jednostajnie bez ryzyka przeciążenia. Dowiedz się więcej jak wzmocnić kolana.