Badania endoskopowe to jedne z głównych badań wykorzystywanych w diagnostyce wielu nieprawidłowości w stanie zdrowia. Polegają na wprowadzeniu do ciała endoskopu, czyli giętkiej rurki zakończonej kamerą, który umożliwia oglądanie wnętrza organizmu, a niekiedy nawet wykonanie drobnych zabiegów. Poznaj podstawowe informacje o wybranych rodzajach badań endoskopowych.
Gastroskopia
Gastroskopia to badanie gastroskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Endoskop wprowadzany jest w tym przypadku przez gardło do przełyku, a następnie do żołądka i dwunastnicy. W obrębie gastroskopii wymienia się szereg innych badań, które skupiają się na ocenie wybranych odcinków górnej części przewodu pokarmowego. Są to:
- ezofagoskopia – badanie endoskopowe przełyku,
- gastroskopia – badanie endoskopowe żołądka,
- duodenoskopia – badanie endoskopowe dwunastnicy,
- gastroduodenoskopia – badanie endoskopowe żołądka i dwunastnicy,
- intestinoskopia – badanie endoskopowe jelita czczego.
Kolonoskopia
Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. Zaleca się je osobom powyżej 50. roku życia z uwagi na rosnące z wiekiem przypadki raka jelita grubego. Endoskop wprowadza się w tym przypadku przez odbyt. W obrębie kolonoskopii wymienia się szereg innych badań, które skupiają się na ocenie wybranych odcinków dolnej części przewodu pokarmowego. Są to:
- anoskopia – badanie endoskopowe końcówki odbytnicy,
- rektoskopia – badanie endoskopowe odbytnicy,
- rektoromanoskopia – badanie endoskopowe odbytnicy i końcowej części esicy;
- sigmoidoskopia – badanie endoskopowe odbytnicy i całej esicy.
Laryngoskopia
Laryngoskopia to wziernikowanie krtani, podczas którego możliwe jest uwidocznienie również części ustnej gardła, zachyłku gruszkowatego, fałdów nalewkowo-nagłośniowych. Wskazania do laryngoskopii są liczne. Oto wybrane spośród nich: zaburzenia rozwojowe krtani (np. zarośnięcie krtani, torbiel powietrzna krtani, naczyniaki), organiczne zaburzenia czynnościowe (np. choroby neurologiczne, przerzuty nowotworowe w okolicy krtani, rak przełyku, gruźlica), urazy, obecność ciała obcego, stany zapalne (np. ostre zapalenie krtani, ostre zapalenie nagłośni), guzy krtani (np. polipy struny głosowej, torbiele zastoinowe, rak gardła dolnego).
Bronchoskopia
Bronchoskopia to endoskopia dróg oddechowych, wykonywana przy użyciu bronchoskopu lub bronchofiberoskopu. Pierwszy z nich jest sztywny, a drugi elastyczny. Wziernik wprowadza się przez usta lub nos pacjenta, a w przypadku gdy jest on zaintubowany, także przez rurkę intubacyjną. Bronchoskopia wykonywana jest głównie w celach diagnostycznych procesu nowotworowego. Inne wskazania diagnostyczne to m.in.: duszność czy krwioplucie o niejasnej przyczynie, podejrzenie aspiracji ciała obcego, oparzenie dolnych dróg oddechowych, nawracające zapalenie płuc. Bronchoskopia ma również wskazania terapeutyczne, m.in.: odessanie zalegającej wydzieliny, usunięcie ciała obcego, tamowanie krwawienia.