co powinieneś wiedzieć o PIT-38

Grasz na giełdzie i nawet całkiem dobrze ci to idzie? Jeśli tak, nie możesz zapomnieć o jednym ze swoich ważnych obowiązków. Jest nim coroczne złożenie deklaracji rozliczeniowej PIT-38. Jeśli dopiero od tego roku stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, to pora na złożenie PIT-38 będzie dopiero w roku 2023. Jednak już teraz dobrze jest dowiedzieć się wszystkiego, co ważne na ten temat.

Kto ma obowiązek złożenia PIT-38?

Jest to formularz przeznaczony do rozliczania się z urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych na giełdzie. Jeśli zatem grałeś w tym roku, nie możesz zbagatelizować tego i musisz w przyszłym roku rozliczyć się ze wszystkich swoich transakcji, nawet wtedy, jeśli nic na nich nie zarobiłeś, a nawet na tym straciłeś.  Aby sprawnie rozliczyć PIT-38 i wiedzieć, co wpisać w odpowiednie pola, powinieneś wcześniej otrzymać formularz PIT-8C. Jego wystawianiem zajmuje się np. biuro maklerskie, przy pomocy którego grasz na giełdzie. Otrzymasz ten dokument w formie drukowanej i powinieneś właśnie nim się posługiwać, kiedy wypełniasz PIT-38. Jeżeli jednak grasz za pomocą kilku biur maklerskich, to PIT-8C otrzymasz po kolei, z każdego z nich. Dopiero wtedy, kiedy skompletujesz wszystkie formularze, będziesz mógł przystąpić do wypełniania druku PIT-38.

Kto ma obowiązek złożenia PIT-38

Do kiedy trzeba złożyć PIT-38?

Jest to bardzo ważne pytanie, które już dziś zadają sobie wszystkie osoby grające na giełdzie. Nie można się temu dziwić, gdyż przekroczenie tego terminu może mieć przykre konsekwencje i będzie nam zajmować wiele czasu, np. na składanie tzw. czynnego żalu. Zatem zapisz sobie ważną datę, którą jest 2 maja 2023 roku. To właśnie do tego dnia masz czas na złożenie PIT-38, czyli formularza zawierającego wszystkie informacje o wartości dochodów z kapitałów pieniężnych.

Skąd pobrać i jak złożyć PIT-38?

Jest kilka sposobów na zdobycie druków PIT-38. Pierwszy z nich to udanie się do swojego urzędu skarbowego i wzięcie stamtąd aktualnego formularza. Pamiętaj jednak o tym, aby nie robić tego wcześniej niż od dnia, w którym można je składać. Druki PIT każdego roku są aktualizowane i zmieniają się w mniejszym lub większym stopniu w stosunku do ubiegłorocznych. Złożenie oświadczenia PIT-38 na nieaktualnym druku nie jest możliwe i tylko niepotrzebnie stracisz na to czas. Druga metoda, znacznie łatwiejsza i wygodniejsza, polega na wypełnieniu PIT-38 online i złożeniu go przez internet. W tym celu należy wejść na jedną z wielu stron, oferujących takie usługi. Znajdują się tam interaktywne formularze, w tym również druk PIT-38, który można wypełnić na komputerze i bezpośrednio wysłać do swojego urzędu skarbowego, bez potrzeby wychodzenia z domu. Taka metoda rozliczania się z urzędem skarbowym ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, umożliwia wysłanie druku również nocą, ale przede wszystkim nie dopuszcza do tego, abyś popełnił jakikolwiek błąd podczas wypełniania formularza. Na każdym etapie wypełniania wniosku, system kontroluje wpisywane przez ciebie informacje. Jeśli pomylisz się w polach lub danych, system to wyłapie i poinformuje cię o tym. Wysłanie źle wypełnionego druku PIT-38 nie jest możliwe, co ma służyć ochronie twoich interesów.

Skąd pobrać i jak złożyć PIT-38

Potwierdzenie wysłania PIT-38 online

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy składanie PIT-38 przez internet jest bezpieczne? Czy decydując się na to, otrzymają jakieś potwierdzenie wysłania druku? Wszystkie te osoby należy uspokoić. Korzystając z internetowych systemów do składania oświadczeń PIT, podatnik każdorazowo otrzymuje tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, zawierającego zaszyfrowane informacje o tym, że elektroniczny dokument wpłynął do systemu urzędu skarbowego i został prawidłowo przez niego przetworzony. Plik taki należy zapisać na dysku komputera lub wysłać na swoją skrzynkę mailową i po prostu go przechowywać przez kolejne lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here