Ryba Danio

Danio to wciąż jedna z najchętniej wybieranych ryb hodowlanych w naszym kraju. Znajduje swoje miejsce zarówno w zbiornikach osób doświadczonych, jak i dopiero otwierając swój pierwszy zbiornik. Danio jest łatwy w hodowli oraz karmieniu, nie wymaga też zaaranżowania szczególnie trudnych warunków życiowych. Warto jednak wybrać odpowiedni zestaw sprzętów, które znajdą się w zbiorniku zamieszkanym przez Twoje rybki. Poniżej wskazujemy na najważniejsze z nich, bez których Danio nie będzie w stanie się prawidłowo rozwijać. 

Wymogi hodowlane gatunku Danio 

Danio to niewielki okaz ryb słodkowodnych pochodzących z terenów Azji. Należą do rodziny karpiowatych, a ich specyfika tkwi w wyglądzie oraz usposobieniu. Danio są bardzo aktywnymi rybkami, które dużo czasu poświęcają na poznawanie wodnej toni. Chętnie się przemieszczają po całym zbiorniku oraz są żywiołowe. Ponadto są łatwo dostępne i tanie, co sprzyja ich popularności. Zaletą, którą docenili hodowcy, są także stosunkowo niskie wymogi życiowe – Danio jest proste w utrzymaniu oraz nadaje się do wprowadzania w zbiorniki sprofilowane pod kątem potrzeb innych gatunków. 

Danio nie należy przetrzymywać samotnie. Powinny tworzyć ławice złożone z 8 lub większej liczby sztuk. Również zbiornik, w którym się znajdą, nie powinien być zbyt mały. Zaleca się, by jego objętość wynosiła przynajmniej 60 litrów. Jedynie w dużym zbiorniku te zwinne i energiczne rybki będą w stanie zaspokoić swoje potrzeby ruchowe. Koniecznie akwarium powinno posiadać pokrywę, która będzie przeciwdziałać niepożądanemu wyskakiwaniu rybek. 

Temperatura panująca w zbiorniku powinna mieścić się w przedziale 20-25 stopni C. Warto wnętrze akwarium obsadzić roślinami, szczególnie w tylnej części. W ich pnączach Danio będą tworzyć swoje kryjówki, szukając schronienia oraz miejsca do odpoczynku. 

Wyposażenie zbiornika z Danio 

W akwarium zamieszkanym przez Danio nie może zabraknąć napowietrzacze, grzałki, filtra oraz systemu oświetleniowego. Danio potrzebują przebywać w wodzie o odczynie pH na poziomie 7-8, możliwie jak najczystszej. Wszelkie krążące w wodzie zabrudzenia powinny być aktywnie wychwytywane przez filtr. 

Wybierając systemy oświetleniowe, warto zwrócić uwagę na jasność oraz sposób montażu. Uniwersalnym wyborem są świetlówki mocowane w pokrywie zbiornika. Emitowane przez nie światło trafia prostopadle w taflę wody, dochodząc do głębi toni. Oświetlenie akwariowe dla Danio nie musi być szczególnie drogie lub mocne, gdyż gatunek ten potrafi dostosować się do różnych warunków życiowych. 

Karmienie Danio – co i kiedy podawać?

Danio należy do grupy ryb wszystkożernych, co znacząco ułatwia jego karmienie. Jest w stanie pochłaniać zarówno świeży, jak i mrożony pokarm. Nie należy jednak serwować zbyt dużych kawałków, z których pogryzieniem rybki miałyby problem. Najchętniej wybierane są karmy w formie suszonych płatków lub granulatu. Wielu hodowców uzupełnia karmy gotowe o świeże produkty. Warto wybierać dobrej jakości mieszanki, które dostarczą wszelkich potrzebnych witamin i mikroelementów. 

Karmienie powinno odbywa się o stałych porach kilka razy w ciągu dnia. Nie należy podawać zbyt dużej porcji pokarmu, którego nadmiar będzie zalegał na dnie i powoli się okładał. Dobrym pomysłem mogą być również automaty do karmienia rybek, które będą pracować systematycznie, przeciwdziałając potencjalnemu przekarmieniu. 

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here