Sprzątanie ogrodu po silnych wiatrach i nawałnicach

Burza to zjawisko lokalne i potrafi być naprawdę nieprzewidywalne. Zniszczenia spowodowane przez nawałnice mogą doprowadzić ogród do okropnego stanu. Co może się przydać do sprzątania? Jak zapobiec powstawaniu szkód? Poznaj kilka informacji, które mogą ci ułatwić sprzątanie po silnych wiatrach.

Od czego zacząć sprzątanie ogrodu?

Jeśli przez nawałnicę i silne wiatry powstało wiele szkód, warto zacząć od uprzątnięcia ogrodu z największych elementów. Mogą to być połamane gałęzie, deski, narzędzia, które nie zostały schowane przed wiatrem. Następnie należy zgrabić otrząśnięte z drzew igły oraz liście. Jeśli wyczyścimy teren z takich pozostałości, możemy przejść do następnego kroku i przy okazji skosić trawę. Jeśli rośliny ucierpiały, warto zająć się rabatami i odpowiednio je uporządkować. Połamane łodygi i gałęzie należy równo odciąć i wyrzucić. Nierówne, poszarpane krawędzie pędów uszkodzonych podczas nawałnicy mogą dać początek infekcji grzybowej lub bakteryjnej. Większe uszkodzenia, np. na powierzchni pni krzewów lub drzew należy dodatkowo zabezpieczyć specjalną pastą ogrodniczą. Pamiętaj o tym zabiegu, aby w uszkodzone miejsca nie dostały się drobnoustroje oraz szkodniki, które w takich miejscach mogłyby złożyć swoje jaja.

Przydatne narzędzia w gospodarstwie domowym

Narzędzia ogrodnicze mogą pomóc w utrzymaniu pięknego terenu oraz w zaoszczędzeniu dużej ilości czasu i energii. Dzielą się one na dwa rodzaje. Narzędzia ręczne to między innymi:

  • taczka,
  • siekiera,
  • grabie,
  • łopata,
  • szpadel.

Dzięki nim można łatwo zadbać o przycinanie krzewów, spulchnianie gleby, czy usunięcie suchych liści. Są to podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie, aby ułatwić sprzątanie ogrodu. Pamiętaj o utrzymywaniu ich w czystości, ze szczególnym uwzględnieniem ostrza sekatora, ponieważ to narzędzie może pośredniczyć w przenoszeniu chorób z rośliny na roślinę.

Poza nimi wyróżniamy jeszcze narzędzia elektryczne lub spalinowe, takie jak:

  • kosiarka elektryczna,
  • nożyce do żywopłotu,
  • pilarka łańcuchowa.

Te narzędzia ogrodowe są sporym ułatwieniem jeśli chodzi o zajmowanie się własnym terenem. Dzięki nim możesz wykonać o wiele szybciej pracę, niż używając narzędzi ręcznych. Dodatkowo użyjesz znacznie mniej siły do wykonania zadań w ogrodzie, w porównaniu do tradycyjnych ręcznych narzędzi. Przykładowy sprzęt ogrodniczy możesz znaleźć np. na stronie: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/narzedzia-ogrodnicze.

Jak uniknąć sprzątania po silnych wiatrach i nawałnicach?

Kiedy wiemy, że zbliża się intensywna burza, należy zabezpieczyć najcenniejsze rośliny rosnące w ogrodzie. Mogą do tego służyć wszelkiego rodzaju pojemniki, beczki, donice. Warto jest przykryć cenne okazy, aby uniknąć szkód. Jeśli chodzi o drzewa, należy przycinać ich gałęzie tak, aby korona była jak najmniej rozłożysta, dzięki czemu będzie mniej podatna na połamanie.

Jeśli działka nie jest osłonięta przed wiatrem przez żadną stałą barierę, możemy do tego celu użyć mat lub zasadzić żywopłot. Zabezpieczenie narzędzi i drobnych przedmiotów znajdujących się na dworze, również na tarasie jest istotne. Silny wiatr może wyrządzić wiele szkód i aby temu zapobiec, należy prawidłowo przechowywać znajdujące się na podwórku rzeczy. Można je schować do wiaty ogrodowej lub garażu.

Zabezpiecz swój teren przed wiatrem, osłoń delikatne rośliny. Gdy to nie pomoże, uporządkuj go według naszych wskazówek. Pomogą ci w tym praktyczne i przydatne narzędzia ręczne i elektryczne, niezbędne do pielęgnacji ogrodu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here