kaligrafia

O kaligrafii mówi się dużo i coraz więcej osób sięga po tę sztukę pięknego pisania jakby na przekór komputerom, urządzeniom mobilnym czy też gotowym wydrukom. Tak jakby powrót do korzeni był niezwykle inspirujący – uczy cierpliwości, uwrażliwia na piękno, a przede wszystkim daje szansę, by ćwiczyć umiejętności manualne. I dlatego na warsztaty zapisują się dzieci i dorośli, a zestaw do kaligrafii staje się doskonałym pomysłem na prezent nie tylko dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z niezwykłą sztuką.

Jak pisać pięknie i starannie?

Kaligrafia towarzyszy człowiekowi tak samo długo jak pismo. Oczywiście jej odmian jest bardzo dużo, a to sprawia, że sama nauka daje bardzo dużą frajdę i pozwala odkrywać inspiracje na przykład chińskie, arabskie czy łacińskie. Oczywiście samo pisanie wymaga specjalnych narzędzi i dlatego świetnie sprawdza się dobry zestaw do kaligrafii. Przez wieki wykorzystywano patyki, trzciny, gęsie pióra czy bambus do tego, by tworzyć na papirusie, jedwabiu, pergaminie i papierze. Funkcjonowały też również przekroje pisma, a przez dziesiątki lat kaligrafia była obowiązkowym przedmiotem w szkole. Kształtowała cierpliwość, koordynację rąk i oczu oraz stymulowała mózg. Obecnie jest jak dzieło sztuki.

Współczesna kaligrafia czerpie z różnych inspiracji i nie zamyka się w sztywnych ramach, a to sprawia, że pozwala wyrazić się twórczo i oczywiście wymaga pewnej dyscypliny. Do pisania najczęściej  stalówek na obsadce i tuszu lub też gęsiego pióra. We współczesnych technikach można sięgać także po pisaki, flamastry, pędzle czy nawet urządzenia graficzne, takie jak tablet. Tym samym w pewien sposób rozmywa się granica między pisaniem a malowaniem.

Kaligrafia dla początkujących

By rozpocząć przygodę ze sztuką pięknego pisania, będziemy potrzebować cierpliwości i umiejętności manualnych. Poza tym niezbędne są podstawowe narzędzia. Zestaw do kaligrafii, taki jak np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_kaligrafia_zestawy-do-kaligrafii-3792.html najczęściej będzie wyposażony w stalówki i obsadki lub też pióro, pisaki, tusz lub atrament, papier i szablony, które bardzo ułatwiają naukę. Kluczowym narzędziem jest oczywiście stalówka. Jej kształt jest niezwykle istotny w kaligrafii artystycznej i dopasowuje się go do tego, jakiego pisma będziemy się uczyć. Zestaw do kaligrafii powinien zawierać stalówki: ściętą, ostrą, twardą lub elastyczną. Do jej mocowania służy obsadka. Jest ona wykonana najczęściej z drewna lub plastiku, choć znaleźć można również modele z żywicy lub mosiądzu. Proste obsadki wykorzystuje się w nowoczesnej kaligrafii, a skośne będą idealne do kursywy angielskiej. Co istotne, producenci oferują także modele 2w1, co pozwala spróbować bardzo różnych technik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here