W ostatnich czasach w Polsce coraz więcej osób woli powierzyć wykonanie projektu wnętrza oraz remont i dekorację swojego domu profesjonaliście jakim jest architekt wnętrz. Zwłaszcza jeśli planowana jest wymiana elektryki, hydrauliki czy zmiana umiejscowienia ścian działowych. W tym artykule, postanowiliśmy wziąć pod uwagę wady i zalety zatrudniania wspomnianego specjalisty.
Trudność w wyborze projektanta
W ostatnich latach zawód architekta wnętrz stał się bardziej popularny niż wcześniej. Naturalnie na rynku pracuje już wielu profesjonalistów, jednak znalezienie właśnie tego, idealnego projektanta jest zawsze trudnym zadaniem. Podstawowa kwestia to to, aby jego poczucie stylu było podobne do twojego (warto to ocenić po jego portfolio, które warto szczegółowo przestudiować), abyście się rozumieli i podążali w tym samym kierunku. Znalezienie dobrego fachowca to praca, a często zdarza się, że ludzie popełniają błędy już na samym etapie wyboru projektanta, a potem są niezadowoleni i rozczarowani.
Nieporozumienia
W rzeczywistości ten punkt wynika z poprzedniego. Z każdym projektantem należy jasno sprecyzować zasady, jakiego efektu oczekujemy, jakie usługi zostaną wykonane, co zawiera płatny „pakiet”, a co nie wchodzi w jego zakres. Wszystkie te zasady nie wystarczy omówić, należy spisać je w umowie z warunkami, zakresem prac i procedurą płatności. Bez ram prawnych istnieje szansa na uzyskanie czegoś, co nie jest tym, na co się zdecydowałeś. Warto również zrozumieć, że pomiędzy ludźmi konflikty i nieporozumienia są całkiem prawdopodobne.
Dodatkowe wydatki
Być może jest to główny punkt, na podstawie którego większość ludzi woli zrezygnować z zatrudnienia projektanta. Zatrudnienie projektanta to dodatkowy wydatek na remont, zamiast którego można kupić np. sofę lub coś innego. Oczywiście jest w tym trochę prawdy: profesjonalista naprawdę kosztuje. Ale często zdarza się, że właściwe planowanie budżetu przez projektanta pomaga zaoszczędzić pieniądze, w których większość ludzi przekroczyłaby budżet.
W przypadku samodzielnego projektu możliwe są również takie błędy, które są trudne do naprawienia. Należy rozważyć do czego tak naprawdę potrzebujesz projektanta wnętrz: możesz potrzebować projektanta tylko do opracowania ergonomicznego układu, dla kogoś innego ważny będzie nadzór nad wszystkimi wykonawcami lub uzyskanie wizualizacji przyszłego wnętrza, a ktoś inny może zatrudnić dekoratora tylko do ostatnich poprawek. Możesz zdecydować się na pełny zestaw lub ubezpieczyć się tylko w tych momentach, w których nie polegasz w pełni na sobie.
Jak wartościowe są porady projektanta przekonaj się czytając artykuł o wybrze układu mieszkania napisany przez projektanta wnętrz z Warszawy http://www.kontakt-handlowy.pl/wybor-ukladu-mieszkania-jak-wybrac-wlasciwy-uklad-i-nie-popelnic-bledu/
Oszczędność czasu
Przy rezygnacji z zatrudnienia projektanta trzeba poświęcić dużo czasu na dobór odpowiednich materiałów spośród dostępnych na rynku. Projektant wybiera spośród setek opcji, na przykład trzy, które odpowiadają Tobie pod względem koncepcji wnętrza i ceny, a Ty już wybierasz jedną z nich lub całkowicie ufasz wyborowi specjaliście. Nie musisz niczego szukać, wybierać – to znacznie oszczędza czas, szczególnie doceniany przez osoby ciężko pracujące.
Jakość pracy
Projektant, dzięki doświadczeniu, jest w stanie uwzględnić większość drobiazgów i niuansów ważnych w kontekście projektu wnętrza: liczbę gniazdek, różne scenariusze oświetlenia, techniki zwiększające przestrzeń, rozmieszczenie mebli i urządzeń, przemyślane systemy przechowywania, harmonijne zestawienia kolorów i tak dalej.
Dobry projektant jest w stanie stworzyć nie tylko piękny obraz, który będzie dobrze wyglądał na zdjęciach, ale także sprawi, że klienci poczują się komfortowo w powstałym wnętrzu. Projektant nie zaproponuje wszędzie lustrzanych i błyszczących wykończeni, które są trudne do czyszczenia, tylko dlatego, że są piękne, jeśli masz na przykład małe dzieci. Wszystkie materiały są dobierane pod względem trwałości, łatwości czyszczenia i użytkowania zawsze pod indywidualne preferencje inwestora.
Estetyka
Jest to główny powód, dla którego ludzie zatrudniają projektantów: chcą ergonomicznego i pięknego domu, w którym wszystko jest zrobione specjalnie dla nich. Odpowiednie zestawienie kolorów, aranżacja mebli, dobór dodatków – wszystko po to, by mieszkać pięknie i wygodnie.
Mam nadzieję, że niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz przed remontem, wynik będzie Cię zachwycał przez długie lata. Przecież najważniejsza jest wygoda i radość z powrotu do domu!
Może Cię również zainteresować artykuł o projekcie wykonanym przez profesjonalistę https://internityhome.pl/inspiracje/niewielkie-mieszkanie-funkcjonalne-mkdezere-magda-knappe/