Pary, które starają się o dziecko są wyczulone na wszelkie zapłodnienie – objawy jakie mogą się pojawiać. Często jest to zdeterminowane strachem, ponieważ długie starania nie dają żadnych efektów. Oczywiście najlepiej wykonać test ciążowy, żeby się przekonać.
Kobieta jednak zazwyczaj odczuwa różne symptomy, z których każdy może wiązać się z ciążą. Warto jednak czasami się głębiej zastanowić, ponieważ nasze działa wysyła też pełno fałszywych sygnałów, które sugerują, że jesteśmy w ciąży.
Dlatego dobrze poznać dokładne objawy, które towarzyszą temu pięknemu wydarzeniu. Początkowe objawy ciąży nie są takie łatwe do odczytania. Oczywiście należy też pamiętać, że testy ciążowe mogą się mylić. Dlatego nawet jak widzimy jedną kreskę to nie powinniśmy się zniechęcać, ponieważ może to być fałszywa informacja. Jasne objawy możemy dopiero rozpoznać po czwartym tygodniu, ponieważ wcześniej możemy się tylko domyślać. Warto też zauważyć, że typowe objawy nie muszą występować u wszystkich kobiet. Niektóre osoby przechodzą ciążę praktycznie bez żadnych objawów i znane są przypadki, że kobieta nawet nie wiedziała jest w ciąży.
Dzieje się to zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne miesiączki oraz są otyłe. Osoby przewlekle chore także mają ten problem. Głównym objawem jest brak miesiączki. Jeżeli nie dostałyśmy okresu w planowanym terminie to powinniśmy się zacząć domyślać, że coś może się dziać. Oczywiście okres może nam się spóźniać i dzieje się tak często, zwłaszcza jeżeli się stresowałyśmy lub podróżowałyśmy w ostatnim czasie. Warto jednak mieć świadomość, że nawet będąc w ciąży może się zdarzyć krwawienie miesiączkowe.
Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, które świadczy o tym, że zapłodniony zarodek umiejscowił się w macicy kobiety. Oczywiście przy takim krwawieniu występuje zdecydowanie mniej krwi niż przy standardowym okresie. Trzeba także mieć na uwadze, że brak okresu może czasami być sygnałem choroby, która rozwija się w naszym organizmie. Kolejnym bardzo typowym objawem ciąży są nudności oraz wymioty. Zazwyczaj występują one rano i wieczorem. Znamienne jest to, że mogą trwać nawet kilka godzin, a w niektórych skrajnych przypadkach cały dzień. Jest to szczególnie niewygodne oraz wstydliwe i uniemożliwia normalne funkcjonowanie lub wyjście do pracy.
Wymioty pojawiają się głównie w pierwszych miesiącach, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że będą nas dotykały przez całą ciążę. Najlepiej wybrać się do apteki i kupić preparaty, które hamują wymioty. Oczywiście, żeby kupić niektóre leki będzie potrzebna recepta od lekarza, jednak większość preparatów można kupić bez. Żeby przyzwyczaić się do wymiotów potrzeba kilka tygodni. Potem już wydaje się to coś normalnego i mimo, że bywa uciążliwe to nie jest już tak drastyczne jak wcześniej. Jednak w dalszym ciągu uniemożliwiają chodzenie do pracy oraz wyjścia do znajomych i na uczelnię.
Kolejnym znanym objawem jest ciągłe poczucie senności. Objawia się to tym, że po wstaniu z łóżka mamy ochotę znów się w nim znaleźć. Kobieta na tym etapie potrafi spać cały dzień i noc. W parze idzie też ciągłe zmęczenie, które pojawia się nawet jak nie wykonujemy żadnej aktywności. Warto w tym okresie zadbać o odpowiednią dietę, ponieważ organizm w tym czasie potrzebuje szczególnie dużo witamin oraz minerałów. Podczas ciąży kobieta ma także bardzo nabrzmiałe piersi. Są one zdecydowanie bardziej ukrwione i czułe. Dotykanie ich potrafi jednak także sprawić ból kobiecie. Warto też zwrócić uwagę na skórę, która wizualnie jest cieńsza niż wcześniej.
Do pozytywnych aspektów można zaliczyć poprawę cery oraz znacznie lepiej wyglądający biust. Dzieje się tak, ponieważ organizm kobiety wydziela w tym czasie znacznie więcej progesteronu. W czasie ciąży kobieta ma też dziwne poczucie smaku. Jednego dnia może towarzyszyć nam bardzo duży apetyt i mamy ochotę zjeść czekoladę z ogórkami, a następnego dnia nie mamy ochoty jeść już nic. Główną przyczyną takiego zachowania są zmiany hormonalne, ale także organizm, który ma zwiększone zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze..