w ciąży

Należy mieć świadomość, że podczas ciąży ektopowej zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się poza macicą. Ponadto koniecznie trzeba zaznaczyć, że w 95% przypadków omawianych ciąż pozamacicznych do implantacji zarodka dojdzie w jajowodzie. Do innych miejsc koniecznie trzeba zaliczyć narządy jamy brzusznej, jajniki czy szyjkę macicy.

Warto również wspomnieć, że żadne ze wspomnianych miejsc nie będzie miało właściwej przestrzeni, a także odżywionej tkanki tak jak macica, które jak wiadomo są niezbędne do rozwoju ciąży. Ponadto w przypadku, gdyby dany płód urósł, mógłby w konsekwencji doprowadzić do zerwania organu, w którym by się znajdował. Mogłoby to doprowadzić nie tylko i wyłącznie do krwawienia, ale również zagrożenia życiu matki.

Nie wszyscy mają także świadomość, że ciąża ektopowa jest niezwykle ciężka jeżeli chodzi o zdiagnozowanie, gdyż jej symptomy będą odzwierciedlać objawy normalnej ciąży. Nie tylko zniknie miesiączka, ale również pojawią się nudności, tkliwość piersi, wymioty. Kobieta będzie również zdecydowanie częściej oddawała mocz.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

kobieta

Warto mieć świadomość, że do pierwszych istotnych symptomów omawianej ciąży pozamacicznej należy koniecznie zaliczyć bóle i krwawienie z pochwy. Przedstawicielka płci pięknej może ponadto odczuwać ból brzucha, miednicy, serca czy ramienia. Należy ponadto zaznaczyć, że ból może obejmować tylko i wyłącznie jedną stronę ciała, a także charakteryzować się różnym nasileniem. Ponadto bardzo niskie ciśnienie krwi czy omdlenia mogą także być wynikiem ciąży ektopowej.

Trzeba wiedzieć, że do ciąży pozamacicznej dojdzie, w przypadku, gdy zapłodnione jajeczko nie będzie w stanie w odpowiednim czasie przemieścić się z jajowodu do macicy, zagnieżdża się bowiem w zupełnie innym miejscu. Ponadto stan zapalny czy infekcja jajowodu mogą całkowicie lub częściowo uniemożliwić wędrówkę wspomnianej komórki jajowej.

Jakie możemy wyróżnić ciąży ektopowej?

Pierwszym rodzajem jest ciąża jajowodowa. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku do implantacji komórki jajowej dochodzi w obrębie jajowodu. W zdecydowanej większości przypadków w trakcie trwania omawianej ciąży dochodzi do pęknięcia jajowodu czy poronienia trąbkowego. Wszystko będzie zależało od tego, w którym dokładnie odcinku jajowodu zagnieździło się jajo. W sytuacji, gdy płód będzie obumierał pojawi się plamienie z macicy z jednostronnym bólem podbrzusza. Z kolei, gdyby doszło do poronienia trąbkowego może pojawić się nie tylko i wyłącznie krwawienie, ale również ból przydatków po jednej stronie, nawet w okolicy odbytu.

Kolejnym rodzajem ciąży ektopowej jest ciąża brzuszna. Należy mieć świadomość, że w tym przypadku jajo płodowe może zagnieździć się w dowolnym narządzie jamy brzusznej. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że ból w dolnej części brzucha będzie głównym objawem wspomnianego typu ciąży. Należy wspomnieć również, że może dojść do nudności, długotrwałych wymiotów czy biegunki.

ciąża ektopowa

Z kolei w przypadku ciąży jajnikowej nie tylko rozwój, ale również implantacja zapłodnionego jajeczka będzie miała miejsce w jajniku. Należy wiedzieć, że wspomniany rodzaj ciąży ektopowej w zdecydowanej większości przypadków będzie występował u przedstawicielek płci pięknej, które urodziły kilka razy, a także ich wiek dochodzi do 40 lat. Warto również wspomnieć, że objawy bardzo często są podobne do tych występujących w przypadku ciąży jajowodowej.

Następnym rodzajem ciąży ektopowej jest ciąża szyjkowa. Komórka w tym przypadku zagnieździ się poniżej ujścia wewnętrznego macicy. Koniecznie należy mieć świadomość, że w przypadku omawianego rodzaju ciąży istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ewentualnego krwotoku. Trzeba także wspomnieć, że ciąża szyjkowa przeważnie zakończy się jeszcze przed upływem 20 tygodnia. W przypadku zdecydowanej większości przypadków mogą wystąpić krwiste upławy albo nieregularne krwawienia.

Jeżeli u danej przedstawicielki płci pięknej występują podejrzenia ciąży pozamacicznej rekomendowane jest wykonanie testu ciążowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here