Co robić w przypadku niepłodności

Podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, czasem jednak, ku zdziwieniu par, za taką decyzją nic nie idzie… Mimo odstawienia środków antykoncepcyjnych i uprawiania seksu w dni płodne, nie pojawiają się objawy ciąży ani dwie kreski na teście. Zwykle w takiej sytuacji pary, a zwłaszcza kobiety, zaczynają szybko martwić się, denerwować i załamywać. Czy jednak jest czym?

Nie za szybko

Specjaliści uważają, że dopiero po roku bezowocnych starań o potomstwo można zacząć się martwić – oczywiście pod warunkiem, że oboje, kobieta i mężczyzna, są zdrowi. Przyczyny bezpłodności mogą być bowiem powodowane przez niektóre posiadane, stwierdzone choroby czy inwazyjne leczenie, na przykład choroby onkologicznej. Poza tym naturalne są przyczyny bezpłodności pojawiające się po dłuższym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety często myślą, że już po kilku pominiętych dawkach zajdą w ciążę, tymczasem organizm, po tak inwazyjnej ingerencji w jego naturalne funkcjonowanie, musi czasem dochodzić do siebie przez dłuższy czas, nieraz przez wiele miesięcy. Ironią losu jest tu fakt, że nieraz przypadkowo pominięta dawka skutkuje zupełnie niechcianym zapłodnieniem… Tak jednak jest i nic nie da się na to poradzić. Na pewno więc nie można martwić się za szybko, choć faktem jest, że dziś niepłodność jest powszechna, więc nie należy za bardzo się dziwić, gdy napotka się na ten problem. Na szczęście w większości przypadków Powody niepłodności da się wyeliminować.

Niepłodność przyczyny – konieczne badania

Kluczowe jest, by wykryć powody niepłodności, a mogą być one najróżniejsze, czasem zupełnie banalne, jak brak jakiegoś ważnego składnika w organizmie. Nieraz też problemy z poczęciem dziecka są wywołane przez stres, szybkie tempo życia, brak wypoczynku czy używki, więc należy zastanowić się, czy nie ma się do czynienia z takimi czynnikami. Ważne jest tu też odpowiednie podejście. Niestety, nie wszystkie pary potrafią podejść do tego problemu na chłodno. Kobiety często rozpaczają, zaś mężczyźni gryzą się swym wyimaginowanym brakiem męskości – z powodu tego kompleksu nieraz nawet nie chcą słyszeć o poddaniu się badaniom. To sprawia jednak, że nie można wykryć, co powoduje niepłodność przyczyny nie mogą być więc usunięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here