Praca marynarza wydaje się cudownym zawodem. Ta wolność kojarzona z wodą i kolejnymi wyprawami na pełne morze. Możliwe przygody, podróże po różnych rejonach świata i po prostu możliwość lepszego poznawania życia na statku. Jednak w końcu przychodzi ten dzień, by otrzymać emeryturę marynarza. Jak jednak wygląda to finansowo? Czy jest tak kolorowo, jakby się wydawało?
Życie marynarza
Marynarze podczas swoich podróży zbierają wiele wspaniałych wspomnień, mają więcej kontaktów rozsianych po całym świecie i wydaje się, że sporo możliwości. Mamy pewnie wrażenie, że emerytura marynarza powinna być wystarczająca, by dalej żyć w ten sposób. By móc odwiedzać starych znajomych w różnych rejonach świata lub po prostu podróżować. Jednak w rzeczywistości nie wygląda to aż tak dobrze.
Wiele czynników wpływa na wysokość emerytury marynarza. Przede wszystkim od tego, czy były odprowadzane składki i w jakiej wysokości. Jeśli nie, może się okazać, że marynarz nic nie otrzyma. W nieco lepszej sytuacji otrzyma maksymalnie ok. 1000 zł miesięcznie.
Marynarze w kraju i za granicą
Przejście na emeryturę może stać się dla marynarza dosyć ciężkim czasem. Zwłaszcza gdy ma wystarczających środków do życia. Składki z tytułu ubezpieczenia społecznego dla tej grupy zawodowej są w pełni dobrowolne. Nic więc dziwnego, że wielu z nich w ogóle ich nie odprowadza.
Dzieje się tak też dlatego, że często bardziej opłacalne jest pływanie pod obcą banderą. Jednak wiąże się z tym to, że potem marynarz nie może oczekiwać emerytury lub otrzyma ją w bardzo niskiej kwocie.
Często kończy się to tym, że pracownicy muszą sami zadbać o swoje składki i o to, by potem otrzymać jakąkolwiek emeryturę. Wielu z nich po prosto samodzielnie odprowadza poszczególne składki, co jest dosyć kosztownym rozwiązaniem. Mogą także zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej lub odkładanie na swoją emeryturę.
Emerytura marynarza w świetle polskiego prawa
Najważniejsze dla każdego marynarza powinno być polskie prawo, które decyduje, jak będzie wyglądać emerytura marynarza. Jeśli dobrowolnie dana osoba przystąpi do ubezpieczeń emerytalnych, to po 25 lat pracy może przejść na emeryturę w wieki powszechnym.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które pracują pod obcą banderą. W takiej sytuacji nie można opłacać składek z własnej woli, a sam marynarz nie będzie mógł przejść na emeryturę właściwą i pomostową.
Jeśli zastanawiamy się, jak dokładnie wygląda emerytura marynarza, to musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim to, pod jaką banderą pływa dany pracownik i czy opłaca składki społeczne. Jeśli nie, może sam odprowadzać sobie składki lub założyć fundusz emerytalny. W przypadku sporych zarobków jest to dobre zabezpieczenie na przyszłość.
Dzięki temu marynarz nie będzie musiał się obawiać, że na starość zostanie z niczym. Warto zatem zawczasu zastanowić się nad swoją sytuacją i wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie. Wielu polskich marynarzy bowiem może skończyć z emeryturą o wysokości kilkuset złotych.