Gromadzące się latami zobowiązania finansowe z czasem mogą okazać się niemożliwe do spłaty, szczególnie jeśli dojdzie do trudnej sytuacji życiowej, na przykład do utraty pracy czy poważnej choroby. W niektórych przypadkach osoby mające problem ze spłatą swoich zobowiązań zaczynają rozważać skorzystanie z możliwości, jaką jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Pozwala ona bowiem na – przynajmniej częściową – redukcję długów. Sprawdź, jak ogłosić upadłość konsumencką.
Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje
Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach mających problemy ze spłatą posiadanych zobowiązań finansowych. Co istotne, skorzystać z niego mogą wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy nagromadzonych długów jest tyle, że nie można ich spłacić – z różnych powodów – upadłość może być dobrym rozwiązaniem. To także szansa na oddłużenie (uwaga: ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne z anulowaniem długów!) i na zupełnie nowy start w życiu. Powstaje tylko pytanie, jak ogłosić upadłość konsumencką?
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to proces, który rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku w sądzie. Niezbędne jest też uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 30 zł. Co bardzo ważne, wniosek o upadłość konsumencką można napisać samodzielnie lub z pomocą prawnika – nie ma tutaj żadnych odgórnych zasad. Z pewnością jednak przygotowanie takiego wniosku nie jest proste, z uwagi na fakt, iż musi zawierać on szereg informacji, które pozwolą sądowi na dokładne przeanalizowanie sytuacji finansowej i życiowej osoby, która ubiega się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Od 1 grudnia 2021 r. wnioski co do zasady powinny być składane w systemie teleinformatycznym Krajowy Rejestr Zadłużonych, co dodatkowo utrudnia wnioskowanie o upadłość.
Po złożeniu wniosku sąd na posiedzeniu niejawnym orzeka o ogłoszeniu upadłości (wedle obecnych przepisów nie ma innej możliwości). Po ogłoszeniu upadłości rozpoczyna się czas właściwego postępowania upadłościowego, czyli czas, w którym pojawia się syndyk. Zadaniem syndyka jest ustalenie majątku upadłego oraz jego sprzedaż. Syndyk ustala również wierzycieli upadłego. Po zakończeniu tego etapu sąd orzeka w przedmiocie umorzenia zobowiązań dłużnika. Sąd zazwyczaj wyznacza w tym celu rozprawę, na której przesłuchuje upadłego i syndyka.
Upadłość konsumencka – Gdynia i okolice
Podczas ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Gdyni czy w innym mieście, warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej (https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-gdansk-gdynia/). Samodzielne wnioskowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się bardzo skomplikowanym zadaniem – szczególnie jeśli chodzi o sam wniosek i pozostałe wymogi formalne. Należy pamiętać, że im bardziej profesjonalnie przygotowany zostanie cały wniosek, tym większa szansa na to, że konsumentowi uda się osiągnąć cel, jakim jest szybsze uzyskanie umorzenia zobowiązań. Nie warto więc rezygnować z pomocy prawnej – wsparcie doświadczonego prawnika w zakresie upadłości konsumenckiej może okazać się niezbędne do tego, aby osiągnąć sukces. Jeśli rozważasz złożenie wniosku o upadłość konsumencką w Gdyni lub w okolicach, koniecznie zadbaj o wsparcie naprawdę dobrego prawnika! Więcej o upadłości konsumenckiej i wsparciu prawnym przeczytasz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/.