Jak dbać o siłowniki gazowe?

0
920

Smukłe, nierzucające się oczy siłowniki gazowe znajdziemy w każdym współczesnym samochodzie osobowym, pojeździe rolniczym i nowocześnie wyposażonym domu. Choć często zupełnie ich niedostrzegany, to jednak odgrywają one coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, ułatwiając obsługę wielu przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. O istnieniu tego typu elementu najczęściej dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy przestanie działać.

Co jest objawem uszkodzenia siłownika?

Bezobsługowy charakter sprężyn gazowych sprawia, że mało kto przejmuje się ich odpowiednią konserwacją. Dopóki taki element działa, zupełnie nie zwracamy na niego uwagi. Gdy pojawią się pierwsze symptomy uszkodzenia siłownika, na konserwację jej już jednak zwykle za późno. Typowym objawem uszkodzenia tego elementu jest wyraźne obniżenie sprawności jego działania. Siłownik gazowy nie ma mocy, by wypchnąć obsługiwany element konstrukcyjny, przez co unosi go jedynie częściowo. Z czasem siła działania sprężyny osłabnie na tyle, że po uniesieniu klapy zacznie ona samoczynnie opadać. Niekiedy taka awaria zachodzi nagle i wówczas każde uniesienie klapy kończy się jej natychmiastowym opadnięciem, co jest niezwykle niebezpieczne dla użytkownika.

Przyczyny awarii sprężyn i ich konserwacja

Główną przyczyną uszkodzeń są zbierające się na powierzchni tłoczyska zanieczyszczenia oraz nadmierne obciążanie sprężyn. W tym pierwszym przypadku za uszkodzenia najczęściej odpowiadają drobinki piasku osiadające na tłoczysku, które niszczą uszczelkę. Brak szczelności sprawia, że z korpusu sprężyny gazowej ucieka czynnik roboczy, w związku z czym efektowność jej działania stopniowo się zmniejsza. W tym drugim przypadku może dojść do mechanicznego uszkodzenia tłoczyska (jego wygięcia), rozerwania uszczelki lub zniszczenia innego elementu, przez co nastąpi gwałtowny wyciek gazu i sprężyna zupełnie przestanie działać. Teoretycznie siłowniki gazowe nie wymagają żadnej konserwacji. W praktyce warto od czasu do czasu spojrzeć na tłoczysko i jeśli jest taka potrzeba, przetrzeć je suchą ściereczką.

Jeśli dobierzemy właściwy model siłownika gazowego, nie będziemy go nadmiernie przeciążać i zadbamy o jego czystość, taki podzespół powinien posłużyć nam przez wiele lat. Każdy producent deklaruje określoną liczbę cykli pracy dla siłownika, ale na jego długowieczność wpływa nie tylko intensywność eksploatacji, ale i warunki użytkowania. Gdy tłoczysko siłownika jest czyste, prawdopodobieństwo jego szybkiego zużycia i uszkodzenia jest zdecydowanie niższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here