Jaką karmę dla królika wybrać

Króliki to bardzo przyjazne i urocze zwierzątka. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na ich zakup. O królika, jak zresztą o każde zwierzę domowe należy odpowiednio dbać. Bez naszej troski i opiek,i pupil nie będzie bowiem mógł rozwijać się harmonijnie. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego pożywienia dla zwierzaka. Karmy dla królików znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Nie każda z nich zasługuje jednak na nasz wybór.

Karma musi być zbilansowana

Wydawać by się mogło, że skoro króliki są roślinożercami, ich karma powinna składać się wyłącznie z węglowodanów. Nie należy jednak przesadzać ze spożyciem zbóż u pupila. Karmy, których składy oparte są wyłącznie o zboża charakteryzują się dużą kalorycznością. Trzeba zaś pamiętać o tym, że królik domowy nie potrzebuje aż tyle energii co zwierzę żyjące dziko. Jeśli będziemy karmić zwierzątko głównie zbożami, może ono bardzo szybko przytyć. Skutkować to może pogorszeniem jego zdrowia oraz sprawności. Bardzo istotne jest to, aby w składach karm dla królików znajdowała się odpowiednia ilość włókna surowego. Najlepiej, aby karma zawierała około 15 procent tego składnika. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż włókno surowe pozwala na prawidłowe funkcjonowanie króliczego układu trawiennego. Składnik ten jest także nieodzowny dla zdrowia zębów. Zawartość białka oraz tłuszczu w karmie to kolejna ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Karmy dla królików (dobrej jakości karmy można kupić m.in. na https://biofeedzoo.pl/pol_m_GRYZONIE-I-KROLIKI_KARMA-DLA-KROLIKA-234.html) powinny być co do zasady dość ubogie w te składniki. Nie należy jednak sięgać po produkty, które są ich niemal całkiem pozbawione. Dobrze, jeżeli białko będzie stanowiło około 20% składu karmy. Jeśli chodzi zaś o zawartość tłuszczu, może ona oscylować w granicach 5% składu karmy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Wybierając karmy dla królików, warto zwrócić uwagę w szczególności na te w formie granulatu. Do ich wytworzenia używa się sprasowanych wcześniej ziół, liści czy owoców. Istotne jest również to, aby karma dla królików zawsze była produktem świeżym. Najlepiej zakupić taką, która zamknięta jest w szczelnym opakowaniu. Warto poszukiwać jej przede wszystkim w sklepach zoologicznych. Pod żadnym pozorem nie kupujmy karmy króliczej na wagę. Nie mamy bowiem pewności co do tego, jak długo przetrzymywana jest taka karma. Istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że jej świeżość pozostawia wiele do życzenia. Żaden szczęśliwy posiadacz królika nie chciałby zaś narazić go na uszczerbek na zdrowiu. Warto także obserwować to, jak zachowuje się zwierzak po podaniu mu karmy. Nie każde pożywienie musi mu bowiem smakować. Czasami nawet wysokiej jakości karma może być niechętnie spożywana przez zwierzę. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak zakup kolejnej, która być może bardziej przypadnie pupilowi do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here