jaki laptop do 1500

Laptop to w obecnych czasach bardzo często urządzenie, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować i żyć, szczególnie jeżeli prowadzimy dynamiczny tryb życia które przewiduje małą ilość czasu i spędzanie go bardzo często poza domem lub gdy po prostu nasz zawód wymaga od nas częstą pracę na komputerze lub poza domem.

Dlatego też wybór odpowiedniego notebooka jest tak ważny. W końcu jest to zakup być może nie na całe życie, ale na pewno na następne 5-7 lat podczas których będziemy go mniej lub bardziej intensywnie eksploatować.

W takim razie od czego powinniśmy zacząć?

Na początku musimy zacząć od tego, od czego każda decyzja zakupowa się zaczyna, czyli od ustalenia naszego budżetu. Bez ustalenia tego jaką sumą pieniędzy dysponujemy już na starcie nie będziemy w stanie ustalić później jaki laptop do 1500, do 2000 czy też do 3000 złotych będzie dla nas najlepszy.

Ceny nowych laptopów zaczynają się już od 800 złotych i jest to absolutne minimum jakie musimy posiadać jeżeli zależy nam na nowym urządzeniu. Optymalna cena za notebooka, który będzie działał nam płynnie i pozwoli nam swobodnie pracować w programach biurowych oraz przeglądać multimedia takie jak filmy i zdjęcia, a także grać w niektóre prostsze gry, wyniesie nas około 2000-2500 złotych i w taką cenę powinniśmy celować. O ile oczywiście nie mamy więcej pieniędzy, ponieważ w przypadku laptopów zasada „im droższy, tym lepszy” ma w większości przypadków przełożenie na rzeczywistość.

Kiedy będziemy już wiedzieli jakim budżetem dysponujemy, to możemy przejść do kolejnego bardzo ważnego kroku, a więc decyzji do czego przede wszystkim naszego laptopa będziemy potrzebowali. Czy ma to być laptop biurowy, laptop mobilny czy też laptop gamingowy?

klawiatura

Laptop biurowy to urządzenie przeznaczone tak jak jego nazwa wskazuje, do pracy biurowej. Oznacza to, że najczęściej będzie to laptop o przeciętnej specyfikacji i klasycznym, tradycyjnym wyglądzie. Jego cena również będzie niewygórowana – nie powinna przekraczać kwoty 3000 złotych. Większość laptopów biurowych kosztuje między 1500, a 2500 złotych. Najważniejszym parametrem w laptopach biurowych na których nie powinniśmy oszczędzać i na które powinniśmy zawsze zwracać uwagę, jest ilość pamięci RAM. Za cenę 2500 złotych powinniśmy na przykład oczekiwać co najmniej 8 gigabajtów pamięci RAM i to najlepiej w lepszej technologi DDR4. Jakość wykonania oraz czas pracy baterii również będą odgrywały tu ważną rolę, mimo że z laptopa biurowego będziemy korzystali głównie w naszym domu.

Laptop mobilny zazwyczaj kosztuje podobną kwotę jak laptop biurowy (chociaż zdarzają się również modele kosztujące 4000, 5000 czy nawet 6000 złotych). Urządzenia z tego segmentu cechują się czterema najważniejszymi dla nich cechami: małymi wymiarami (ekran 11-13 cali to standard obecnie), niską wagą (bardzo często jest to zaledwie 1 kilogram dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów), długi czas pracy na baterii (najlepsze modele potrafią wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 12 godzin), a także bardzo mała grubość takiego urządzenia (która nierzadko wynosi mniej niż 1 centymetr). Jeżeli jakiś laptop spełnia 3 lub 4 z tych wymagań, to śmiało możemy nazwać go wówczas laptopem mobilnym, czyli urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim poza domem – w autobusie, w pociągu, w pracy, w parku na ławce czy kawiarni lub restauracji.

laptop do 1500

Ostatnim typem laptopów są laptopy gamingowe. Tutaj również nazwa nie pozostawia złudzeń. Laptopy gamingowe to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do grania w gry. Dlatego ich mobilność idzie na dalszy plan – mogą być duże i ciężkie bo i tak prawie na pewno nie będziemy wychodzić z nimi z domu. Muszą mieć jednak bardzo dobrą specyfikację (dobrą kartę graficzną i procesor, bardzo dużo RAMu i dobre chłodzenie) co z kolei przekłada się na to, że laptopy gamingowe są najdroższym typem notebooków i ich ceny zaczynają się dopiero od 3000 złotych.

Kiedy już zdecydujemy się, jaki typ notebooka chcemy, możemy przejść do szukania najlepszego modelu. Najlepsze będą do tego portale aukcyjne, a także agregatory cen na których sprawdzimy w którym sklepie internetowym interesujący nas laptop jest najtańszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here