książki

Pisanie CV to dla niektórych ulubiony etap szukania nowej pracy, dla innych po prostu obowiązek, który trzeba odbębnić, ale są też tacy, dla których to duże wyzwanie i jeden wielki stres. Czy w wykształceniu wpisywać, jakie liceum się ukończyło? Czy w doświadczeniu wpisywać absolutnie każdą pracę, jaką się w życiu wykonywało?

Jakie zainteresowania w CV sprawią, że zaciekawimy rekrutera swoją osobą?

Pierwsza i najważniejsza rada to… pod żadnym pozorem nie kłam. Podczas rozmowy rekrutacyjnej osoba z działu kadr może zadać ci pytanie odnośnie jednego, a nawet każdego z nich. Możesz też trafić na osobę, która sama ma takie zainteresowania. Dajmy na to, jeśli wpiszesz w swoim CV, że do twoich zainteresowań należy moda, rekruter może cię poprosić o przytoczenie pięciu najbardziej aktualnych newsów i informacji ze świata mody. Jeśli skłamałeś, jesteś na straconej pozycji, bo w takiej sytuacji ciężko jest lać wodę.

Zastanów się więc, o czym najwięcej czytasz, co najbardziej cię interesuje, kiedy opowiadają o tym inni, jakie są twoje ulubione magazyny oraz które reportaże w wiadomościach są dla ciebie przeważnie najciekawsze. Nie patrz na innych, pomyśl o tym, co naprawdę lubisz. Może twoje nietypowe zainteresowanie okaże się dla przyszłego pracodawcy atutem?

księgarnia

Kiedy już wybierzesz konkretne zainteresowania – przejrzyj je jeszcze raz dokładnie. Przede wszystkim, wbrew temu, co możesz myśleć, nie powinno ich być zbyt wiele. Może się wydawać, że osoba która ma wiele zainteresowań będzie wyglądać fajniej, ale lepiej skupić się na maksymalnie pięciu zagadnieniach, które są nam najbliższe i na których temat możemy wypowiedzieć się najbardziej obszernie, nie czując się zaskoczonymi. Po tej wstępnej selekcji należy zawęzić tematykę. Opierając się na przykładnie, wpisując w rubryce z zainteresowaniami słowo „książki”, twoje CV nie będzie się różniło prawie niczym od wszystkich stosów karteczek leżących na biurku pracownika działu HR.

O wiele lepiej będzie wyglądało, jeśli zamiast tego wpiszesz na przykład „literatura francuska”. Oczywiście, w tym wypadku również należy się dobrze zastanowić. Rekruter może nam wówczas zadać np. pytanie „Jaka jest najpopularniejsza nagroda literacka przyznawana we Francji?”. Jeśli nie będziemy znać odpowiedzi, szybko wyjdzie na jaw, że kłamiemy. Ale spokojnie, nie stresuj się. Wyszukiwanie swoich zainteresowań może się okazać świetną zabawą w poznawanie samego siebie, a może nawet zaowocuje odkryciem nowych pasji. Możesz na przykład odkryć, że twoim zainteresowaniem nie jest „Sport” sam w sobie, ale jest to konkretnie Joga i inne powiązane z buddyzmem zagadnienia.

Przygotowując się do rozmowy możesz znaleźć w salonie prasowym magazyn tematyczny, którego byś nie znalazł, jeśli nie zastanowiłbyś się trochę, czego tak naprawdę uwielbiasz się uczyć! Ostatnią istotną sprawą w przygotowywaniu swojego CV jest dostosowanie go dla konkretnego pracodawcy, jeśli wysyłamy swoją kandydaturę w różne miejsca. Zastanów się, jakie zainteresowania w CV wpiszesz, starając się o pracę dziennikarza, a jakie starając się o pracę w banku? W banku na pewno przydadzą się osoby lubiące nowinki ekonomiczne, gospodarcze, polityczne, prawne…

jakie zainteresowania w cv

Chociaż warto wpisać jedną, dwie rzeczy, które nie będą wiązały się z przyszłą posadą. Będzie to oznaczało, że mamy otwarty umysł.
Kiedy już wiesz, co umieścić w swoim Curriculum Vitae, pozostało tylko je zrobić, pamiętając o tym, by CV interesowało, poza oczywiście treścią, swoim wyjątkowym wyglądem.

Czarno-białe, klasyczne CV to już przeszłość. Aktualnie musimy zrobić wszystko, by się wyróżnić, pamiętając jednocześnie, żeby nie przesadzić. Jeśli wiemy, że nie do końca potrafimy stworzyć samodzielnie szablon – możemy zgłosić się do osoby, który może nam go zrobić odpłatnie. Aha! Nie zapomnij nie koniec pokazać swojego gotowego CV partnerowi, rodzicowi lub znajomemu, którzy mogą zauważyć w twoim dokumencie więcej niż ty sam, mogą mieć dla ciebie cenne uwagi poparte osobistym doświadczeniem i po prostu doradzić ci coś dobrego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki film na wieczór
Następny artykułJaki laptop do 1500
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bigdynia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here