jaki pies do mnie pasuje

Wybór pupila domowego ma ogromne znaczenie, nie tylko z powodów dbałości o jego wychowanie, ale także z uwagi na właściwą pielęgnację.
Ważną rzeczą przed wyborem odpowiedniego czworonoga jest odpowiedz na pytanie dla kogo ma on być. Jak wiadomo osoby starsze nie mają tyle siły, aby pozwolić sobie na kupno amstaffa czy rotwailera.

Jednak nie wyklucza to posiadania żadnego psa

Osoby takie powinny jednak skłaniać się do wyboru mniejszych ras, takich jak york, pudel miniaturka czy zwykły kundelek. Tego typu pieski są raczej kanapowcami a już krótki dystans w biegu za piłką po domu zastąpi im długi spacer. W przypadku pozostałych osób na pytanie jaki pies do mnie pasuje, powinni odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym z takich pytań jest ile mamy czasu, aby poświęcić naszemu przyszłemu pupilowi.

Jeżeli wolimy raczej aktywny tryb życia, dobrym kompanem okaże się dla nas malinos, owczarek niemiecki, border collie czy bokser. Są to rasy nad wyraz aktywne jak również posłuszne. Pierwsze dwa pieski wymienione wyżej są bardzo inteligentne, wystarczy kilka razy powtórzyć komendę, żeby wiedziały już o co chodzi. Rasy tych czworonogów, oczywiście dobrze wychowane są bardzo oddane człowiekowi i w sytuacji zagrożenia na pewno staną w naszej obronie.

ładny pies

Jeżeli szukamy psiaków do obrony terenu to również owczarki niemieckie jak i kaukaskie czy bernardyny dobrze sprawdzą się w swojej roli. Jednak musimy pamiętać, że każdy pies potrzebuje człowieka do odpowiedniego wychowania. Nie możemy wypuścić psa na teren i tylko karmić go, ponieważ właśnie z takich powodów coraz częściej dochodzi do pogryzień przez psy. Dlatego człowiek musi obcować ze zwierzęciem obojętnie czy przebywa on w domu czy na podwórku.

Następną propozycją są pieski dla ludzi mniej aktywnych są to wszelkiego rodzaju kundelki, beagle, mopsy, labradory czy teriery. Oczywiście jak każdy pies i te rasy wymagają poświęcenia im czasu, jednak wystarczy im jego połowa niż w przypadku owczarka niemieckiego.

Pieski długowłose czy psy z fałdami jak shar pei, wymagają jednak więcej naszej uwagi od zwykłego krótkowłosego czworonoga. Pieski te muszą być systematycznie czesane, strzyżone oraz w przypadku psów z fałdami odpowiednio pielęgnowane, ponieważ ich fały to skupisko bakterii, które mogą przeradzać się w infekcje. Dlatego zastanawiając się nad wyborem takiego pieska powinniśmy mieć na uwadze koszty jego utrzymania. Oprócz pielęgnacji do kosztów należy doliczyć przede wszystkim zakup odpowiedniej karmy, zabawek, witamin czy przysmaków. Do tego dochodzą koszty wizyty u weterynarza. Jak wiadomo im piesek większym tym więcej zapłacimy za jego utrzymanie. Należy pamiętać również o tym, że niektóre czworonogi będą potrzebowały specjalistycznej karmy, której koszty przekraczają 100 zł.

Jeśli szukamy pieska dla naszych dzieci to i w tym przypadku wybór musi być odpowiedni, jak również wcześniejsze wychowanie dziecka, aby nie zrobiło psu krzywdy. Jak wiadomo każdy pies nawet ten najłagodniejszy potrafi ugryźć, dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zabawy z małym dzieckiem zawsze towarzyszyła osoba dorosła.

bokser

Kolejną istotną sprawą w przypadku kupna psa dla dziecka, jest jego odpowiedzialność, dziecko musi wiedzieć, że pies to nie zabawka i jak się znudzi nie można go wyrzucić na śmietnik. Jednak niestety bardzo często możemy zaobserwować, że szczeniaki trafiają do schroniska, bądź co gorsza zostają zostawione w lesie czy wyrzucane z auta, ponieważ nie były trafionym prezentem urodzinowym czy gwiazdkowym.
W przypadku, gdy mamy pewność, że nasza pociecha jest odpowiedzialna i na tyle dojrzała, żeby zająć się pieskiem, możemy pomyśleć o zakupie labradora, owczarka szkockiego, beagle’a czy pudla.

Są to rasy łagodne, opanowane, tolerancyjne, ale również i sprytne.
Oczywiście mniejsze z tych wymienionych ras nadają się na spacer samemu z dzieckiem w przypadku tych średnich ważnym elementem jest najpierw wychowanie psa przez osobę dorosłą. Kiedy zauważymy, że nasz pupil jest posłuszny w 100%, możemy pozwolić dziecku zabrać go na spacer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here